| onutsaaa a întrebat:

Vreau sa uit de el! cum sa fac?sad. numai supooort. vreau sa-l uit.Chiar daca nici macar nu ma mai suna sau nici pe mess nu ma baga in seama, il iubesc! cum sa fac sa-l uit?

3 răspunsuri:
| yami a răspuns:

1. Plangi. Curata-te. Da drumul durerii sa iasa afara din tine. Te calmeaza si te elibereaza pentru urmatoarele ore, dupa care ia-o de la capat. Stai singura cand plangi ca sa nu trebuiasca sa te cenzurezi in fata altora. Crede-ma ca la un moment dat o sa te opresti din plans fiindca si glandele lacrimale sunt limitate. Lasa gandurile, senzatiile si sentimentele sa se exprime, lasa-le sa spuna ce vor, nu te lupta cu ele, nu te alunga, ca o sa te alerge ele pe tine altfel... Ai rabdare cu tine. Asteapta sa intelegi ce se intampla cu tine, foloseste-te de aceasta experienta ca sa te cunosti mai bine. Nu fugi de sentimentele si gandurile tale. Ramai acolo, chiar daca iti vine sa urli. Nu deschide televizorul, nu suna pe nimeni, ramai cu tine. Altfel risti ca ceilalti sa-ti influenteze starea mentala si sufleteasca. Rabdare. Tacere. Crezi ca o sa reusesti? Am incredere in tine. Curand vei auzi vocea interioara care-ti va spune ce si cum sa actionezi. Nu te panica. Nu te agata de el acum, nici de altii. Forteaza-te sa meditezi. Constientizeaza-ti greselile. Ce ai facut si ce nu ai facut bine ca sa intelegi ce lectie ai de invatat de aici. Sa nu ai impresia ca el te-a parasit fiindca-i un ticalos. Nu te uita la el, nu cerceta daca acum e in bratele alteia, uita-te doar la tine, ce ar fi trebui sa faci, cum altfel ar fi trebuit sa te comporti, ce regreti, daca ti s-ar mai da o sansa cum ai proceda, pune-te la treaba, ia un carnet si scrie,' ce am facut eu in aceasta relatie bun si rau'. Ia o decizie temporara. Ce ai de gand sa faci? Il lasi sa plece sau fugi dupa el? Eu am asteptat sa inteleg ce inseamna pentru mine acesta ruptura, ce scoate din mine, ce imi activeaza, cum ma lasa? Nu m-am grabit sa iau o decizie. Vreau sa intelegi foarte bine ca orice ai alege, alegi bine. Asculta-ti sentimentele, deciziile nu se iau rational, cel putin in iubire. E ca la loterie, ca sa castigi, trebuie sa-ti iei bilet. Care-i destinatia? Nimic nu se intampla doar ca sa se intample. Totul are un sens. Orice suferinta iti preda o lectie de viata. Viata noastra e plina de semne si simboluri. Deschide o carte la intamplare si vezi ce mesaj iti trimite universul. Adaptarea este unealta oamenilor mari. Primeste tot ce vine in viata ta cu seninatate. Invata lectia asta. nu te da cu fundul de pamant ca a plecat si tu n-ai gresit cu nimic, nu cauta sa-l aduci inapoi fara sa intelegi ce vrei de la el.Fii constienta de fiecare gand, emotie, miscare, decizie ce-o iei. Nu mai fii haotica, nu te mai lasa influentata de modelele sociale ori familiale. Tu ai o alta viata de construit si trait. Paraseste drumurile drepte si batatorite fiindca nu duc niciunde daca nu te reprezinta. Risca. Testeaza. Rupe lantul automatismelor, lasa ciocolata la magazin, si sfaturile intelepte, fii asa cum simti sa fii! Succese si iubire!happy

| yoanna11 a răspuns:

Sunt o gramada de lucruri pe care le poti face impreuna cu prieteni tai.ai sa vezi ca fara sa iti dai seama, cu timpul ai sa uiti tot. timpul le rezolva pe toate cu rabdare treci si mareabafta

| rbby a răspuns:

Sterge nr de tel, sterge id de mess si tot ce iti aduce aminte de el si vb cu alti baieti