| DanuTzCarbon a întrebat:

Am gasi o problema de logica cu usoara matematica:

Vrei sa cumperi o bluza de 97 lei.

Nu ai bani asa ca ceri de la mama 50 de lei si de la tata 50 de lei; in total 100 lei.

Cumperi bluza si iti raman 3 lei.

Ii dai mamei inapoi 1 leu, si tatei 1 leu. 1 leu iti ramane tie.

Acum le datorezi la fiecare 49 lei.

49 lei + 49 lei + 1(al tau) = 99

Unde este 1 leu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul sta in modul de abordare a problemei, sau cel putin asa cred eu. Mama ti-a dat 50 tata 50, adica 100 lei. Le-ai dat inapoi 1 leu la ambii si mai ai sa le returnezi restul de 98(+ cei 2 lei =100, cat ai imprumutat in total). Ai luat bluza care costa 97 si ti-a ramas tie 1 leu. Cand aduni sumele nu trebuie sa mai iei in calcul niciun leu pentru ca : ai sa le dai doar 49 ambilor si nimic mai mult sau mai putin. 49+49+2(aia de i-ai dat inapoi)=100 suma initiala. Doar ca tu ai dat 97 pe bluza. Leul e la tine, dar nu e leul ala care trebuie adunat cu acel 99 ca sa faca 100. Asta e parerea mea. Sper c-ai inteles.

8 răspunsuri:
| LollypopMe a răspuns:

La tine. Si daca ai gasit o problema de matematica trebuia sa ne faci teste ADN sa vezi daca stim ce si cum? drooling

| BountyWG a răspuns:

Iti voi raporta intrebarea.Tu crezi ca sunt prost? Aceasta intrebare este pentru rezolvarea temelor.In maxm 48 de ore intrebarea aceasta va fi stearsa! O zi buna sa ai.

| DanuTzCarbon explică (pentru BountyWG):

1. Nu ai de cat sa raportezi.Dovedeste ca e pentru teme.
2. Probleme de genu asta, gasesti pe tot internetul. ce am scris aici este ce am gasit pe facebook. Erau comentarii de tot felul si nu am fost lamurit.
3. Intrebarea asta a fost pusa tocmai din APRILIE. Daca era ceva in neregula nici nu mai aveam raspuns la intrebarea asta pentru ca nu putea fii aprobata.
4. Tu mi-ai scris raspunsul pe 23 DECEMBRIE. Astazi e 25, Craciunul. Este oare intrebarea stearsa? Macar ai dat raport?

| tombraiderunderworld a răspuns:

La tine :*

| zBogDDy a răspuns:

97+1+1+1=100laughing nu 99laughing

| zBogDDy a răspuns:

Nu-i asa...raman 3 lei, le datorezi parintilor 97adica 48, 5lei de fiecare si cu 3 ramasi=100leitongue

| bodyguardsmecher a răspuns:

Le datorezi 49 de lei plus aia care nu i-ai dat

| Mindrila_Iulian_1984 a răspuns:

Restul, adica 3 lei, e datoria catre parinti, si cum ai imprumutat sume egale de la fiecare le vei returna cate 1.50 lei mamei si 1.50 tatei.