| -=AleCS=- a întrebat:

Am o problema... am dat bacu in acest an si am cazut. Am luat nota de trecere la toate probele dar media generala mi-a iesit sub 6 (5, 58). am facut contestatie si la romana si la biologie unde am avut nota 5.10 respectiv 6.45. Mai am sanse sa primesc 0.42 pct dupa recorectare?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nota de trecere inseamna 6 LA FIECARE MATERIE in parte. Daca numai la una ai sub 6, esti picat.

| Diiaanna a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat. Penru a promova bacalaureatul ai nevoie de media generala 6. Poti sa iei la una din probe 5 si la celelate note mai mari. Singura conditie e ca media sa fie 6.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Diiaanna):

Uite de aia il pici, pentru ca nu stii nici macar ce note sint necesare. Cauta pe EDU.Ro si ai sa vezi ca am dreptate.

| -=AleCS=- explică (pentru anonim_4396):

Are dreptate Diiaanna, conditia e ca media notelor sa fie 6 sau mai mare ca sa treci nu fiecare in parte, am colegii care au luat note de 5 si cv si cu o nota mare si-au facut media si au trecut.

| Diiaanna a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, dar sa stii ca am sustinut examenul de bacalaureat si l-am si luat in primul an cand s-a introdus aceasta regula si uite: (4) Examenul de bacalaureat se consideră promovat de către absolvenţii de liceu care
îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
a) au susţinut probele de evaluare a competenţelor prevăzute în prezenta
metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B., C., D.
b) au susţinut toate probele scrise prevăzute în prezenta metodologie la Art.41,
alin. (1) lit. E. şi au obţinut cel puţin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obţinut cel puţin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1)
lit. E.

| ThePinkPant3r a răspuns:

Ai sanse foarte mari.Bafta.

| CBits a răspuns:

Ai 90% sanse foarte mari

| alexpirvan a răspuns:

Da...e o dif mica si ai sanse...

| Badica_Robert_1990 a răspuns:

Ai 90% sanse foarte mari