| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. De cand ma stiu visul meu e sa intru la liceul militar. E un liceu excelent si chiar imi doresc sa intru. La momentul actual as vrea sa pot da timpul inapoi si sa vad unde am gresit, fiindca am scazut cu scoala foarte rau (de-abia invat, nu suport temele, si ies din casa din an in paste). Aveti idee cum as putea sa fac sa ma concentrez pe invatat? Sunt praf la planificarea unui program, si nu stiu cum se face. La mine acasa e dezastru si pur si simplu mediul unde ma aflu imi da o stare ce imi impune ca toata ziua sa fiu o neandertala si sa navighez pe internet(da, e la fel de ipocrit din partea mea pe cat suna). Ma simt ca ultima proasta. Oricat as incerca, si daca m-as pune pe invatat imediat dupa ce as veni de la scoala as sta pana noaptea si nu as reusi sa termin. Sunt un esec total. Tot ce imi doresc e sa pot sa invat si eu ca si ceilalti "elevi model" pe care unii inca ma considera, dar toti sunt de acord ca suntlenesa si nu lucrez, deoarece nu sunt proasta si cred ca lumea asa ma vede. Pur si simplu sunt atat de deprimata, singura si mizerabila (si la inceput o luat-o ca pe un joc, acum imi vine sa inghit un glont) incat nu ma pot pune la loc. Absolut ORICE as incerca sa fac, sa ma organizez, esueaza. Pur si simplu nu termin nimic din ceea ce incep, si ma urasc atat de mult in cat nu mai vad vreun sens de a exista(am totusi cateva motive ca sa nu mor, deci nu ma prea arde de sinucidere inca).

Vreau sa INVAT.
Vreau sa pot sa TERMIN ceva odata in viata.
Vreau sa NU mai fiu un esec.
Vreau sa fiu un model.
Vreau ca lumea sa ma vada ceea ce sunt cu adevarat.

Mereu vorbesc in soapta calm, dar tip pe interior, si nu pot sa comunic asa cum o fac ceilalti.

Simt ca eu desi alerg si muncesc din greu in mintea mea, ceilalti din jurul meu vas numai un pas lenes si plictisit.

Sunt pur si simplu DEGEABA.
PENIBILA
NAIVA
SLABA

Si visele mele probabil vor ramana vise cat o sa imi continui cosmarul.

2 răspunsuri:
| Skrayf a răspuns:

Buna. Consider ca am fost acolo unde esti tu si problema este lipsa motivatiei happy nu ca nu poti sau nu esti instare. Pe mine m-a ajutat un psiholog(era pshihiatra chiar big grin) sa realizez unde ma aflu si care imi sunt problemele, lucru care iti recomand si tie. Adevarat, nu toti sunt la fel dar merita incercat!
Sfatul meu este sa te axezi in a gasi o motivatie, una adevarata ceva ce te face fericita si sa vrei sa continui sa faci ceva in continuare. Tu nu esti nici penibila nici slaba nici naiva, simplu fapt ca ai reusit sa constietizezi ceea ce ai scris mai sus da dovata de multe calitati.
Un hobby, o pasiune, o persoana, nu conteaza! gaseste motivatia undeva, POTI!

| FataȘarpe a răspuns (pentru Skrayf):

Multumesc. T^T Asta e literalment ecel mai frumos lucru pe care mi l-a spus cineva in ultimul timp >o< Acum pot parasi TPU odata pentru totdeauna... thx