| EpicWIN a întrebat:

Am nevoie si eu rapid de cineva care sa imi explice ce si cum despre Caracterizarea de personaj. Plz!happy

Răspuns Câştigător
| Plague a răspuns:

Explici rolul personajului in opera respectiva, si ii faci portretul fiziologic si psihologic, accentuand trasaturile particulare iesite din comun (daca are). Si exemplifici de unde ai dedus caracteristicile care le-ai atribuit personajului respectiv. De exemplu daca x e lacom scoti din context de unde ai dedus asta "A sarit sa ia banii si si-a lasat prietenul in urma".

3 răspunsuri:
| Lavinialoveyou a răspuns:

PLANUL CARACTERIZARII UNUI PERSONAJ LITERAR

Personajele literare sunt persoanele implicate in actiunea unei opere literare:

Dupa locul ocupat in opera:

principale;

secundare;

episodice;

figurante

Dupa modul de prezenta in opera: kn531q9297mnnk

individuale;

colective

Dupa raportul cu realitatea:

Reale

Imaginare (miraculoase);

Simbolice;

alegorice

Dupa metoda de creatie folosita de scriitor:

romantice;

realiste;

clasice

A caracteriza un personaj inseamna, in esenta, a evidentia trasaturile fizice si morale ale acestuia, asa cum se desprind din opera literara respectiva.

I. INTRODUCERE:

1. Ce loc ocupa personajul in opera

2. Ce fel de personaj este (raportat la realitate)

3. Cine este personajul

4. In ce imprejurari este infatisat el

II. CUPRINS:

5. Care sunt insusirile fizice si morale ale personajului asa cum se desprind ele:

a. din prezentarea directa:

- de catre autor

- de catre alte personaje

- de catre personajul insusi (autocaracterizare)

b. din prezentarea indirecta:

- faptele personajului

- comportarea, gandurile si framantarile lui sufletesti

- relatia cu celelalte personaje

- aspectul fizic si vestimentar al personajului

- incadrarea intr-un anumit mediu

- punerea personajului in situatii limita

- nume si felul de a vorbi

III. INCHEIERE:

6. Care este atitudinea scriitorului fata de personaj

7. Ce categorie tipologica mai larga reprezinta personajul

8. Ce modalitati (procedee) de caracterizare foloseste autorul

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Caracterizarea este directa si indirecta:directa prin spusele autorului,personajelor (exemplu:"era un om bun si sufletist") si indirecta prin vorbele personajului(de exemplu daca vorbeste urat cuceilalti este prost crescut; sau poate vorbi intelept),faptele personajului(poate da dovada de curaj, lasitate etc.), chiar cum este imbracat(poate sa fie stilat; poate sa fie neingrijit)etc.
Caracterizarea este realizata fizic si moral.
Este foarte important cand ii faci portretul unui personaj sa argumentezi afirmatia facuta, dand citate.

| Anca17 a răspuns:

Pai, in primul rand trebuie sa identifici ce fel de personaj este(principal, secundar, episodic). Personajele pot fi individuale, colective sau reprezentative. De asemenea pot fi simple(schematizate, ca in schita) sau complexe(cu o caracterizare completa si detaliata, ca in roman).
Un personaj se poate caracteriza:
-direct: de narator, alte personaje sau de personajul insusi(autocaracterizare)
-indirect: prin ganduri, fapte, atitudine, comportament, relatiile cu celelalte personaje, limbajul folosit de personaj sau despre personaj, mediul in care traieste, prin nume(ce exprima)
Cand vrei sa caracterizezi un personaj, la inceput trebuie sa specifici modalitatiile de caracterizare a personajului, identificate in text. In cuprins trebuie sa ai caracterizarile fizice si morale. Iar la sfarsit, ai putea sa iti dai si u cu parerea despre acel personaj(eu asa facbig grin)
Sper ca ti-am fost de ajutor si SUCCES! happy