| StefanaPaval a întrebat:

Am o mare problema.Sunt a 8-a si anul acest dau examenul si merg la liceu.Marea problema este ca nu stiu ce profil sa aleg.Eu nu ma pricep deloc la matematica si mi-a zis-o si profesoara de matematica, mi-a zis ca nu are asteptari mari de la mine cu matematica.Iar mie imi place poezia si profesoara de romana imi zice ca dau viata orcarui gen decompunere.Deci m-as duce la Filologie dar imi place si teatrul.E ok doar ca am dicutat acest lucru si cu parintii iar tatal meu mi-a zis ca nu stiu ce e cu mine si ca nu stiu ce vreau de la viata daca ma duc pe un profil ca Filologia sau Stiinte Sociale si ma obliga sa merg pe Stiinte ale Naturii cu toate ca sunt varza la chimie si pe Matematica Informatica si cum am zis-o mai sus nici eu nu am asteptari la matematica din partea mea.Deci,ce sa aleg ca sa fiu si eu fericita dar sa imi multumesc si parintii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu poți merge la un profil real doar pentru că părinții tăi vor asta, ție nu îți place și nu te descurci la acele materii „surori". Îți dau un exemplu : Te duci la profil real, tu neștiind nimic la astfel de materii, vei intra într-o depresie pentru că nu vei putea înțelege despre ce este vorba la ore, apoi va trebui să faci meditații, vei lua materia de la capăt, tu trebuind să ții pasul și cu celelalte materii de la școală, nu vei avea timp de toate, posibil te vei certa și cu părinții pe această temă ( probabil vor spune că trebuie să renunți la internet sau că trebuie să depui mai mult efort sau nu vei mai avea parte de ieșiri+altele) și va trebui să te muți la alt profil. Deci, ca să eviți această problemă,mergi la profil uman, îți place româna, te descurci la materiile profilului, vei scăpa de numărul „mare" de ore la matematică, fizică, chimie, biologie, informatică, vei fi fericită de alegerea făcută, vei vedea tu ce-o să faci mai departe prin clasa a XI - XII, deocamdată intră la liceu și învață cum trebuie.Cum ziceam, nu face asemenea greșeli.
Nu îi poți mulțumi pe toți, trebuie să faci ceea ce îți place ție, ei ar trebui să fie mulțumiți că ești responsabilă, că poți să iei anumite decizii și singură și că ești fericită de deciziile luate.