| Doarof3 a întrebat:

Am o mică întrebare. Cum sa învat sa iau nota mare la examen? Nu vreau sa fac pregătire, deoarece e obositor. Dacă ați putea sa îmi ziceți un mod ușor de a învăța la mate ar fi super.Mă pricep cât de cât, doar ca la geometrie mă incurc.Profesorul nu ne-a dat toate formulele și nu știu cum sa fac rost de ele.La algebra mă descurc cât de cât, dar la geometrie e problema.Nu înțeleg nimic, iar dacă explica, îi explica doar unui coleg.Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Exista pe yt lectii virtuale, exista site-uri care explica diverse teorii, iar la final ia problemele din culegere si rezolva-le singura

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Obositor rau 2/3 ore pe saptamana, ce sa spun.

| Doarof3 explică (pentru Adry05):

Dacă ai avea 8 ore la școală nu cred ca ai mai zice asta

| Adry05 a răspuns (pentru Doarof3):

Asa e, ca eu sigur n-am terminat un liceu si nu stiu cum e sa ai un bac si alte din astea si nu cu una cu 2 SAU 3 pregatiri in paralel cu scoala. Dar da, tu dai de greu cu una.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca elimini toate chestiile care te-ar putea distrage de la invatat, ai sanse sa inveti de 2-3 ori mai mult materie si sa o retii.
Deci, in camera unde inveti nu ai nimic deschis sau pornit (TV, radio, PC, tableta, telefon radio, jocuri samd).
Spui parintilor ca inveti si ii rogi sa nu te deranjeze deloc si nici daca vine cineva la tine. Telefonul mobil este inchis ca si restul de aplicatii, laptop, samd.
Odata ce ai inchis totul si esti focusat pe invatat, poti sa inveti 5-6 ore fara probleme si sa retii de 2-3 ori mai repede si mai usor ceea ce inveti.
Matematica se invata cu creionul pe hartie, facand zeci de exercitii si probleme. Din pacate, asta este o materie unde inveti teoremele si le aplici in exercitii, ca sa poti sa le absorbi mai bine. Matematica se invata facand sute si mii de exercitii si probleme!

| Victoria18 a răspuns:

Crezi ca esti singurul care nu are toate formulele. Niste tampiti profesorii astia. Ii intereseaza doar salariul, asteapta sa treaca ora cat mai repede de asta nu se chinuie sa iti explice tot.

| Doarof3 explică (pentru Victoria18):

Exact.Nici măcar nu se ocupă prea mult de noi.Il rugam sa ne explice cum se face un exercițiu, ne zice ca o sa ne explice, se termina ora, zice ca a doua zi și tot așa.A spus ca nici nu îl interesează nota de la simulări

| Xenow a răspuns:

Incearca sa inveti din ce ice mai mult ca la Final sa culegi Rodele

| Ionuţ_Adrian_2000 a răspuns:

Ce clasa esti?

| Doarof3 explică (pentru Ionuţ_Adrian_2000):

A 8 a

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru Doarof3):

Scuza-ma dar daca vrei sa inveti, dar fara pregatire pentru ca e "obositor" iti urez bafta caci personal mie mi se pare in zadar sa inveti singur ghidat dupa niste lucruri de pe net decat daca un profesor ti-ar explica si ar vedea cum te descurci. Vinerea trecuta am avut ore de la 7 pana la ora 12 (aveam pana la 13:30 normal) dupa care am fost sa dau competenta digitala (o parte a bac-ului) si am terminat la ora 15, iar la ora 15 am plecat direct la pregatire si am mai ajuns acasa la 18... am mancat printre "picaturi" daca vrei sa inveti faci orice pentru a invata

| Doarof3 explică (pentru NevermindXEXEXD):

Sunt destul de încăpățânată și cred ca potrebuie sa invat și singura, dar problema e ca nu știu cum sa fac sa pricep a face probleme de geometrie.Am cunoștințe care au învățat și fără pregătire de la 0 și au luat 9 la mate și 10 la romana.E posibil.Cred asta.Deoarece am luat în teză nota mai mare decât cei cu pregătire.Și vreau sa le arăt în continuare ca și fără pregătire, doar cu ambiție și incăpățânare se poate realiza ceva ce nu pare a fi de realizat.Mulțumesc frumos

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru Doarof3):

Amuzant in chestia asta e ca in generala aveam media 9 la mate si 7 la romana iar la liceu la mate doar media 5 am avut. La romana am dus-o mai bine din a 9 a pana in a 11a caci in a 12a am vrut sa le pun cap la cap la romana (sunt la filologie) si ce sa vezi media 9 din care 2 note au fost de 10. A fost surprinzator pentru toata lumea ce schimbare brusca s-a produs si cand am fost intrebat cum invat le am zis ca au o logica toate... eu nu le invat... le inteleg, mi-as fi dorit sa invat mai mult si la mate, regret asta, dar momentan continui cu romana pentru ca imi place.
La engleza am avut nevoie de 2 ani de pregatire ca sa imi pot forma o baza pentru a invata singur ulterior, de 2 ani nu mai fac pregatire dar totusi am progresat singur si pot vorbi si asculta ba chiar imi ajut si prietenii sa invete. Unele lucruri le poti invata doar de la cineva ( nu promovez pregatirile, e strict parerea mea), eu fara pregatire la engleza nu eram acum in stare sa fac eseuri de o pagina A4 sau sa vorbesc. Cuvantul cel mai potrivit e "sacrificiu", copilaria mea a fost frumoasa dupa care cuvantul meu de baza a fost "sacrificiu" cu gandul ca o sa imi fie bine candva dar momentan trebuie sa dau tot ce e mai bun ca sa fac cu adevarat ceva. O sa iti mai schimbi gandirea te asigur, am un prieten de 16 ani care e schimbator ca vremea, cand vrea sa invete engleza bine, cand vrea sa invete germana, cand vrea sa faca sport, cand vrea sa se joace toata ziua.
Eu sincer nu pot sta intr-un loc si vreau sa intrec orice asteptare a mea, de aceea ma apuc sa fac lucrurile de care imi este frica.
Numai bine!