| BenjaminFranklin a întrebat:

AM SCRIS O CARTE- VREAU S-O PUBLIC.
Cine ma poate ajuta in acest sens, avand in vedere ca nu am mai facut asa ceva pana acum ( ma refer la publicare). Ma intereseaza detalii legate de:
- cum imi pot proteja drepturile de autor
- ce si cum trebuie sa fac sa public cartea
- cam ce costuri implica acest lucru.
Apreciez orice informatie de la cei care au habar despre aceste lucruri. Puteti sa imi impartasiti problemele intampinate de voi in acest proces, de ce anume ar trebui sa ma feresc.
Va multumesc.

5 răspunsuri:
| NoOneKnow a răspuns:

AI putea intreba un profesor, edil, bibliotecare sau asa ceva. Ar trebui sa te poata ajuta.

| TheoryOfHarmony a răspuns:

In primul rand cartea trebuie sa apartina unei edituri,iar o data cu acest detaliu vin si costurile care le stabilesti cu ei. Conteaza foarte mult cat de lunga este cartea,cat si in ce domeniu se incadreaza. Drepturile de autor le poti proteja inregistrandu-ti cartea la Biblioteca Nationala a Romaniei si cel mai important detaliu: Trebuie sa preciezi cine este autorul copertii,deoarece poti avea mari probleme daca nu respecti dreptul de autor al altei persoane. Incearca sa cauti o editura mica,deoarece ai mai multe sanse sa iti fie cartea acceptata,deoarece editurile mai mari nu se incurca (virgula) cu incepatori. Nu poti sa stii de la inceput care sunt costurile exacte, deoarece acest lucru difera foarte mult in functie de foarte multi factori. Cel mai bine este sa contactezi o editura din orasul tau si sa discuti cu ei, pentru inceput. Ei o sa iti ceara un scurt preview al cartii si daca sunt interesati o sa discutati si despre restul detaliilor. In orice caz, oricat de buna ar fiic cartea ta, fiind incepator o sa o poti vinde un exemplar cu MAXIM 20 de lei, daca ai putin noroc.

| sarah2012 a răspuns:

Buna! Si eu am de gand sa fac acelasi lucruri, deoarece sunt foarte talentata la creeat ♥. Am cateva cunostinte despre subiectele tale. :

- Nu am idee straight face
- Poti merge la o tipografie, la un chiosc, cauta anunturi legate de asta pe google, intreaba-ti prietenii big grin
- Prima data te-ar duce ceva, nu stiu suma exacta, dar daca cartea ta este indeajuns de buna si vor vrea sa scota asta pe piata, pe urma vei avea de castigat ^_^.

Funda? happy

| corolav a răspuns (pentru sarah2012):

Domnişoară, probabil că eşti foarte talentată la "creeat", dar la noi cărţile se scriu în limba română şi matale faci multe greşeli de gramatică a limbii române." Dacă cartea..." conţine o foarte supărătoare cacofonie.