| DaNaDoT a întrebat:

Cum este "amonte" si "aval" in raport cu sensul curgerii apei. Adica amonte este in sensul curgerii apei si aval in sensul opus curgerii apei? Si pentru compunerea vitezelor care este suma dintre viteza apei si viteza barcii si care este diferenta. Cel mai lamuritor raspuns va fi rasplatit.

2 răspunsuri:
| alexandruv1999 a răspuns:

Acesta nu e un club de fizica, dar fie iti voi explica cum sta treaba cu barca si raul. Amonte = spre izvor sau in sensul opus cursului apei, e din italiana "a mont". Aval = spre revarsare sau in sensul cursului apei. Viteza barcii in functie de un reper ales in afara raului va fi viteza relativa. V1=viteza barcii V2=viteza raului. In amonte ca barca sa inainteze trebuie sa fie neaparat V1>V2. V relativa in amonte va fi Vr=V1-V2, unde V1>V2. Viteza relativa in amonte este exprimata prin diferenta vitezelor datorita fortei de frecare creata de apa, se creeaza o compunere de forte cu A=180 grade, ca si cand tragi de un corp din lemn din 2 parti opuse cu cu 2 sfori, si unde e forta mai mare in partea aceea se va duce corpul, e la fel si cu apa. In aval, Vr=V1+V2, unde nu e necesar ca V1>V2 pentru ca barca se se miste. In aval viteza relativa este egala cu suma vitezelor deoarece forta de frecare creata de apa are acelasi sens cu cel de miscare al barcii, rezultand o cumpunere de forte cu A=0 grade. Ca si cand ai merge pe o scara rulanta lunga si tu alergi pe ea, viteza ta fata de un reper va fi mult mai mare decat daca ai fi stat sau ai fi urcat scarile pe scari normale. Sper ca te-am ajutat, daca nu ai invatat echilibrul mecanic s-ar putea ca explicatiile sa nu iti fie de folos.

| NELIX6 a răspuns:

AMONTE = spre izvor AVAL = Spre revarsare