| NutellaFinetti a întrebat:

sa zicem ca ai, nu stiu 3 de 6 la mate in oral.Si iei in teza nota mica, cum ar fi 3 sau 4, si pe celalalt semestru ti-a iesit sa zicem 5, Doamne daca as avea mediile astea as muri:-s, cat ti-ar iesi media generala si cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
| BloomyRose a răspuns:

Media aritmetica a notelor din oral * 3 +teza totul impartit la 4.
Media generala ar fi 5 daca iei 3 in teza si 6 daca iei 4.

1 răspuns:
| anononon a răspuns:

Media semestriala la o materie(de trei ori media din oral plus teza impartit la 4)deci media la mate pe semestrul asta ti-as iesi 7, 5 sau 6, 75.media generala (prima med sem plus a doua med sem impartit la 2)deci.6, 25 sau 5, 8