| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa invat limba poloneza! Cum pot sa o invat? Mentionez ca am 18 ani, sunt in clasa a 11-a si sunt din Brasov happy Imi place foarte mult cum suna limba poloneza, acum cativa ani imi placea limba franceza dar am ajuns sa o urasc din cauza dirigintei mele... plus ca acum toata lumea stie limba engleza si franceza. e bine sa fie ceva divesitate... sa inveti o limba care acum nu se cere dar dupa cativa ani o sa fie de folos. Multumesc happy sebastiann_dann@yahoo.com

2 răspunsuri:
| aigheraiho a răspuns:

Eu consider ca este foarte greu de invatat de unul singur aceasta limba! daca ai pe cineva care o cunoaste posibil sa iti fie mai usor... daca nu te sfatuiesc sa iti cumperi un dictionar...sau pe net cred ca poti gasi

| emi_6872 a răspuns:

Draga Sebi,

daca doresti sa inveti limba poloneza in nici un caz sa nu incerci prin linkul de mai jos. Traducerile sunt mai slabe decat cele de la google, care se stie, sunt cel putin rudimentare. Poloneza o inveti cel mai bine daca te duci in Polonia.Dar pana atunci e bine sa asculti muzica si sa te uiti la filme poloneze. Deabia pe urma sa o dai in gramatica si ortografie. Asta daca nu vrei sa te descurajezi de la inceput (asa se intampla in cazul acestei limbi daca nu ai profesor ).

Poate te intrebi de unde stiu ca ce are nenea in link e bullshit...eu stiu limba poloneza si chiar foarte bine. Sunt jumate romanca, jumate poloneza. Pana la vara stau in Wroclaw(studiez jurnalismul) dar pe urma ma intorc...in Brasov. Ma gandeam sa incep sa predau Poloneza dar nu stiu daca o sa fie destui oameni interesati si daca o sa ma descurc si cu timpul (sunt si ghid turistic). Insa daca organizez ceva o sa dau semne de viata. De asemenea, daca stii si pe altcineva care vrea sa invete limba poti strange o grupa. Vei avea evidente avantaje financiare (in cazul in care ma decid totusi sa organizez cursurile). Oricum, daca e sa fie promit sa le fac interactive si sa nu va jumulesc de bani. Ma poti contacta via E-mail: milka_emilka@yahoo.com. Ma gasesti si pe facebookwinking