| Delia888654468 a întrebat:

As vrea sa merg la liceul pedagogic da nu știu ce profil sa aleg mă descurc la toate materiile cam la fel.Imi place româna și m-aș duce ceva spre filologie da nu prea mă pricep la limbi străine...și m-aș duce ceva spre științe ale naturii da noi in clasa a7-a n-am mai terminat materia de biologie și poate as reuși să recuperez materia căci m-am dus la olimpiada.da n-am trecut decât de etapa pe școală..si vreau să știu dacă aș avea media corespunzătoare pentru calificare...pe lângă probele acele și evaluarea națională trebuie să dau vreo admitere ceva pentru filologie sau bio-chimie, științe ale naturii de exemplu?

Răspuns Câştigător
| andreeahtml a răspuns:

Proba de da doar la pedagogie, arte (desen sau muzica) și sportivă. În rest la restul intrii doar cu media din evaluarea națională

| Delia888654468 explică (pentru andreeahtml):

Mulțumesc!

| andreeahtml a răspuns (pentru Delia888654468):

Cu plăcere draga mea! Oricum liceul nu prea definește o carieră, te ajuta, dar nu îți decide așa mult viitorul precum o facultate

| Delia888654468 explică (pentru andreeahtml):

Ce profil m-ai sfătui să aleg?

| andreeahtml a răspuns (pentru Delia888654468):

Eu sunt la automatizări, sincer l-am ales la întâmplare, in generala am fost la un liceul de arte și mi-a plăcut mult, doar că nu de pune accentul așa mult pe învățat și mi-ar fi fost imposibil să merg la o facultate fara nimic în spate. îți recomand profilul pedagogic, e puțin mai mult de învățat dar la sfârșit când trebuie să îți alegi facultatea o sa ai o satisfacție mare ( nu în cazul în care dai la Politehnica) pentru că la multe facultăți o să îți fie foarte ușor.

| Delia888654468 explică (pentru andreeahtml):

Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Vrei sa dai, dar pe viitor chiar o sa iti mai placa? Dupa ce te chinui sa inveti si sa iei note cat mai mari o sa isi bata joc de tine cu un salariu de nimic. Te inscrii doar daca pleci in alta tara sau daca reusesti sa te angajezi la privat., altfel nu merita. Incearca sa te duci spre ceva care se cauta sau care este in dezvoltare, astfel incat atunci cand vei termina studiile sa iti permiti din salariu sa faci si altceva decat plata chiriei, a utilitatilor si mancarea.

| Delia888654468 explică (pentru sweetys):

Eu vreau la acest liceu pentru că mi se pare mai bun... încă nu m-am hotărât ce vreau sa devin...mai am suficient timp de gândire

Întrebări recente