| anky a întrebat:

Atunci cand te intalnesti pe strada cu iubitul/a, si esti insotit/a de un/o coleg/a, pe cine trebuie sa salute el mai intai?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Persoana care este singura trebuie sa salute grupul.
Grupul trebuie sa salute seful, sefa.

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Intotdeauna baiatul isi saluta(saruta) prima data iubita, dupa care cel insotit de coleg/a prezinta pe insotitor. Daca insotitorul(care poate fi barbat sau femeie) este cunoscut atunci se sare peste etapa prezentarii.
Regula este ca barbatul saluta primul si prima pe care o saluta trebuie sa fie iubita.

| Simon a răspuns:

Nu ti-am inteles intrebarea. Deci, adresata pentru. mine ca baiat: Eu ma intalnesc pe strada cu iubita, si sunt insotit de o colega, pe cine trebuie sa salut mai intai? Chiar nu inteleg. Sorry!

| cs a răspuns:

Daca intrebarea este:
Atunci cand te intalnesti pe strada cu iubitul si esti insotita de un/o coleg/a, pe cine trebuie sa salute el mai intai?
Atunci raspunsul nu poate fi decat:
- daca nu cunoaste persoana care te insoteste te saluta intai pe tine, dupa care tu ii faci cunostinta si se saluta si cu celalat/a;
- daca se cunoaste cu persoana de langa tine se tine cont de alte criterii (varsta, statut social) dar o poate salua intai pe ea (persoana) dupa care sa te salute pe tine pentru ca se presupune ca oricum voi sunteti mai familiari si eventual mai toleranti la nerespectare a etichetei.