| BBAlyss a întrebat:

Buna
Am o alta intrebarea in legatura cu evaluarea nationala la romana
La sinonime pentru fete am scris fecioare

Este bine? Astept raspuns

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

E bine.
Fecioara = fata nemaritata / virgina
Fiicele imparatului erau nemaritate.
Deci fete = fiice = fecioare. sunt bune toate.
Bafta

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu este chiar perfect, ţi-ar putea da 1 punct din două sau chiar niciunul.

| dirtull a răspuns:

FÁTĂ s. 1. copilă, (înv. şi reg.) pruncă. (Un grup de ~ete.) 2. v. fecioară. 3. v. fiică.
(Dicţionar de sinonime)

| baiatuucupizzza a răspuns:

Da este bine pentru ca fetele are sensul de fata nemariatata si fecioare este acelasi lucru

| Robert_6755 a răspuns:

Asa am scris si eu...sa speram ca e bine! happy

| bussDy a răspuns:

Da e binewinking pentru ca nu exista sinonime exacte la cest cu cuvant. Se potrives si "mandre" din popor. Eu zic ca e corectwinkingwinking

| babyskumpa a răspuns:

E booon...eu st tot in-tra 8-a si am scris fiicele ca asa ne-a spus profa de romana