| daniela1107 a întrebat:

Buna! Am o întrebare de adresat in special persoanelor care au dat bacul. Pentru inceput, la limba și literatura română unde am simțit că mergea alt cuvânt scris, însă era prea târziu să scriu in continuare așa că am tăiat cu o linie și am scris deasupra, lucrarea poate fi anulata pentru așa ceva? Și la geografie eu de obicei când cere 2 unități de relief din tara X eu pun mai multe să fiu sigură că nu am greșit și dacă de exemplu prima este greșită se iau în considerare a treia variantă pusă de mine?

3 răspunsuri:
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Dacă n-ai mâzgălit prea tare eu zic ca nu are de ce să o anuleze pe motiv de semn. Chiar asta se recomanda dacă ai greșit, sa tai cu o linie cuvântul. Iar la geografie, profesorul o sa corecteze după un barem. Acum nu știu ce să zic. Cel mai bine de aici in colo să scrii doar ceea ce ți se cere și nimic în plus.

| MariusIonut2911 a răspuns:

La geografie, la fel ca și la celalalte probe se corectează după un barem, dacă ți se cer doar 2 unități de relief și tu scrii 10, o sa ți se puncteze doar cele doua (dacă sunt și bine scrise, bineînțeles). La fel se practica la toate probele, deci nu îți mai bate capul sa scrii mai mult decât trebuie.

| daniela1107 explică (pentru MariusIonut2911):

Pai de exemplu poate nu sunt sigura de răspuns și decid sa mai scriu unul, știu că nu o sa fiu notată mai mult decât indica baremul.