| UPSsss a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, ce parere aveti despre invatamantul italian?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Se stie ca invatamantul italian nu este la fel de bun ca cel din Romania, insa problema ta este alta ( am citit pe chat ), daca sa o dai pe micuta la scoala acolo.
Copilul trebuie sa stea langa tine si atat timp cat tu nu te poti intoarce acum in tara, nu ai incotro si va trebui sa o dai acolo.
Copii italieni incep scoala mai devreme decat ai nostri, nu? ( la noi se poate incepe si la 7 ani, acolo la 5 si 6 ani )
Nu iti face probleme ca nu cunoaste limba, se va acomoda foarte repede si la fel de repede va invata si limba, aflandu-se printre alti copii.
Important este sa nu uite limba romana, iar pentr asta va trebui nu numai sa ii vorbesti in limba materna ( crede-ma ca am vazut romani care vorbesc in italiana si cand stau singuri in casa ), dar sa o inveti poezii, cantece si cu timpul sa citeasca si sa scrie si in limba romana. De asta va trebui sa te ocupi tu, insa cu timpul, nu brusc pentru ca o vei deruta.
Daca peste 2 ani te vei intoarce in tara, iarasi, nu vei intampina probleme.Va fi mai mare, se va acomoda mai greu, insa, cum spuneam...depinde foarte mult de tine, cat de mult o vei ajuta acasa, pentru a avea macar cele mai mici notiuni de limba romana.
La celelalte materii este usor...matematica, activitati practice...sunt la fel.

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Cica e mai slab(ca dificultate)...