| AdelaElena88 a întrebat:

Bună seara, TPU! Spre exemplu dacă îmi doresc sa intru la o facultate de medicina în București, în cazul în care nu intru cum credeți ca ar fi mai bine : sa stau acasă un an, sa îmi găsesc eventual un job part time și sa învăț intens pentru admiterea de la anul, sau sa am o a doua opțiune: gen o facultate de medicina din Brașov sa zicem, sa fac acolo primul an și sa ma transfer ( PS este posibil asa ceva? Sau trebui sa dau examen cu admitere și sa pornesc din anul 1 )

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Eu nu iti recomand deloc prima varianta! De ce? Pentru ca pierzi contactul cu scoala, cu ideea de invatat regulat la mai multe discipline. Si nu, nu e acelasi lucru sa inveti de acasa, mai ales avand si un job, fie el si part time.
Chiar daca sa presupunem ca pui acest plan in aplicare si reusesti prin multa disciplina si, desigur, cu meditatii serioase, ma indoiesc ca o sa faci fata la facultate. De ce? Pentru ca daca tu nu ai putut sa acumulezi suficiente cunostinte in acesti 2-3 ani in care te-ai pregatit pentru a intra la buget la medicina, si ti-a mai trebuit inca unul, inseamna ca in mod clar nu o sa poti invata pentru 5-6 examene la fel de grele intr-un singur semestru.
Admiterea asta iti va spune tie nu doar ca esti admisa/respinsa, ci iti va spune cel mai probabil daca poti sau nu face fata facultatii. Desigur, exista multe cazuri in care cei admisi renunta pe parcus pentru ca nu se descurca, dar daca esti respins in mod sigur nu ai face fata.
Referitor la facultatea din Brasov, cred ca esti de acord cu mine ca nu este foarte renumita. Si acum te intreb eu, tii neaparat sa faci medicina, chiar daca e o facultate oarecare?
Daca as fi in locul tau si sa presupunem ca nu as intra la medicina la Bucuresti, m-as orienta spre alta facultate cu renume, dupa terminarea careia sa am o oarecare siguranta ca pot sa imi gasesc un loc de munca.

| AdelaElena88 explică (pentru DeeaMarry):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns!

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Prima varianta,, chit ca are + si -... Succes oricum!

| AdelaElena88 explică (pentru Drimmero):

Muktumesc! Evident si eu imi doresc prima varianta, insa trebuie sa ma gandesc si la planul B. Am stat si m-am gandit ceva vreme, decat sa merg la o facultate care nu ma atrage, si sa o fac ca gasca prin apa pentru ca nu am intrat unde am vrut, mai bine nu ma duc. Totusi, ma gandesc daca este posibila ideea cu transferul?

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Tu orienteaza-te cum crezi ca este mai bine,, foloseste planul A, dar daca nici asta nu merge, baga planul B

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Http://www.umf.ro/......-2017.docx
Da-i click pe el, sau copiaza-l in browser si ti se va descarca un document word, uita-te pe el, m-am uitat, si este posibil transferul dar in anumite conditii. Tu gandeste-te, ca, la Bucuresti, daca nu intri la fara taxa, platesti 90 de milioane/an. Ca sa intri la Bucuresti, iti spun garantat ca trebuie sa inveti din a 10-a incontinuu biologie si chimie, sa faci meditatii la un profesor de la Bucuresti, care totodata iti va fi si profesor la facultate. Trebuie multa pregatire, nu te culca pe urechea ca intri tu cumva, ca nu intri! Invata foarte, foarte bine, + ca in facultate, nu este usor, am cativa colegi care au dat unii dintre ei la medicina dentara, iar altii la generala, este foarte greu, ii cred, nu ies din casa, la fel cum nu o fac nici eu in sesiune, dar, trebuie sa inveti din greu in fiecare zi.
Iar. Tu pentru transfer, trebuie sa intrebi la ambele facultati, la secretariat bineinteles, dar, cum tin de studenti, cu dintii si cu lacat pus pe ei, nu stiu daca reusesti transferul. Intrebi ce acte iti trebuie exact, vezi si pe internet, ca nu-i asa simplu, bati din palme gata transferul. Cu privire la job part time + invatat, nu-ti recomand, din proprie experienta, crezi bine, nu la fel.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as incerca la alta facultate de stat acreditata.

| AdelaElena88 explică (pentru cristimihailov):

Cum ar fi medicina militara?

| cristimihailov a răspuns (pentru AdelaElena88):

Oriunde intrii mai usor.
Oricum trebuie sa pleci din orasul tau.

Poti sa incerci si la buciresti admiterea. Dar poate e sanatos sa stai intr-un alt oras.

Daca te poti muta... nu cred ca va fi usor. Altfel toti ar face la fel.

| AdelaElena88 explică (pentru cristimihailov):

Ideea e ca prima optiune e Bucurestiul, insa vreau sa stiu in cazul in care as intra la Brasov, daca pot sa ma transfer, si in ce consta asta mai exact, sau daca ar fi mai avantajos sa stau un an acasa, sa imi gasesc un job in orasul meu si sa invat mai bine pentru admitere.

| cristimihailov a răspuns (pentru AdelaElena88):

Buna,

Eu as incerca atunci oricum sa dau acel examen.

Sa stai un an acasa si sa iti gasesti un job si sa inveti in acelasi timp. Va fii greu si vei avea nevoie de disciplina personala destul de puternica.

Gandeste-te: vii dupa 8...10 ore de munca. Chiar crezi ca o sa iti fie usor sa te concentrezi si sa si iasa ceva bun?

Ba o sa vrei un prieten, ba o sa vrei o mica distractie, si uite asa trece un an. Pe langa cei multi pana termini facultatea. Si inca restul pana termini rezidentiatul.

Poti sa incerci sa suni la facultatea de medicina si sa vezi care subt conditiile. Aceasta personal as considera-o cea mai buna solutie. Nu aici pe TPU.

De aceea as da la Brasov. Daca e acreditata. Pt ca banuiesc concurenta e mai mica, iar tu (intelegand ca nu esti extrem de bine pregatita) ai avea sanse mult mai mari.

Oriunde ai face medicina, daca e acreditata, tot va iesi ceva.