| deutzanico a întrebat:

As vrea sa aplic la facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti. Problema e ca nu prea ma descurc la chimie. Stie cineva, eventual vreun student, daca la facultate profesorii predau materia de la 0 adica daca exista posibilitatea sa pot tine pasul cu ceea ce mi se preda fara sa fie nevoie sa fac pregatire separat.

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Examenul de admitere consista si in 40 de intrebari de chimie organica, pe langa cele de anatomie.
Trebuie sa stii in primul rand chimie organica pentru examenul de admitere.
In vacultate materia se preda practic de la zero insa peste informatiile de baza se trece foarte repede si se aprofundeaza mult pe ele, este mult mai usor sa o intelegi pana la urma daca stii niste notiuni elementare
Iti recomand sa faci un an meditatii la chimie organica.
In semestrul 1 se preda chimie fizica, cu viteze de reactii, termodinamica etc (cam grea) si in semestrul 2 se face biochimie, unde inveti de enzime, proteine, vitamine etc.