| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cate ceva legat de semestrul de gratie la facultate. In primul rand, daca cineva intra in semestrul de gratie din cauza unui examen nepromovat dupa toate incercarile cand poate da licenta, in anul terminal normal sau abia dupa ce a luat examenul in acel semestru de gratie? Si cand se considera absolvent cu roba si toate cele? In anul 3 cum era normal sau dupa sem de gratie? Multumesc.

5 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Studenţii care la sfârşitul anului III au fost încadraţi în semestru de graţie nu sunt nevoiţi să îndeplinească alte proceduri în afara înscrierii în an, în luna octombrie, conform planificării secretariatului.

Studenţii aflaţi în semestru de graţie vor urma susţine examenele (şi pot urma cursurile) pentru disciplinele rămase restante la sfârşitul anului 3 în semestrele aferente (inclusiv dacă acestea sunt în semestre diferite).

Numărul maxim de examinări pentru fiecare disciplină este de 3 şi coincide cu planificarea pentru anul 3. În condiţii excepţionale, Consiliul Facultăţii poate acorda o a patra examinare, pentru motive bine întemeiate (detalii în Regulament).

Taxa aferentă semestrului de graţie este de jumătate din taxa curentă de şcolarizare şi se plăteşte în primele 30 de zile de la începerea anului academic.

Urmand logica, devii absolvent abia la sfarsitul semestrelor de gratie, adica in anul 4.
Insa, poti participa la celebrarea absolvirii odata cu colegii tai. Aceea este doar o intalnire a tuturor anilor terminali si nu are nici o legatura cu examenele neluate.

| FireAngel a răspuns (pentru Lostlyric):

Multumesc, ce este scris sus stiam deja, dar nu stiu cand se da licenta in situatia asta ca nu am gasit nicaieri aceasta informatie.

| Lostlyric a răspuns (pentru FireAngel):

Se rezolva cu un simplu apel telefonic secretariatului, in cazul in care ai fobie de a vizita secretariatul happy

| FireAngel a răspuns (pentru Lostlyric):

Nu e nevoie sa fii ironic, nu sunt in situatia asta, doar mi-a venit dintr-o data aceasta curiozitate.winking

| Lostlyric a răspuns (pentru FireAngel):

Nu eram ironica de niciun fel. Am avut si eu experiente cu secretariatul nu prea placute. Stiu despre ce vorbesc. Daca fata in fata nu se putea discuta, le dadeam un telefon. Si, atata timp cat raspunsul nu-l gasesti in organizarea interna a facultatii, mi se pare normal sa-l afli de la secretariat. Daca esti in cazul de a urma un semestru de gratie, trebuie neaparat sa stii din surse sigure despre ce este vorba. E in interesul tau. Nu?