| laSoledad a întrebat:

Eu nu stiu cum e obiceiul inca, asa ca va intreb pe voi, cei care ati terminat facultatea. Anul asta am vazut 1 absolvent care a primit un trofeu pe care scria "sef de promotie" si specializarea. Dupa, am vazut alt student cu inca un trofeu pe care scria exact acelasi lucru, de la aceeasi specializare. Intrebarea mea este: E posibil sa existe 2 sefi de promotie la aceeasi specializare la facultate? Si inca o nelamurire: ceremonia de absolvire a fost la sfarsitul lui mai, la care au fost premiati sefii de promotie, insa am auzit de la unii studenti din ani terminali ca si acum in iunie au mai avut de dat examene. Atunci, pe ce medie generala s-a stabilit seful de promotie, daca inca trebuia sa se mai desfasoare examene? E posibil sa se fi luat in calcul numai mediile pana in primul semestru al anului terminal? Sau cum altfel de s-a ales deja seful de promotie?

Răspuns Câştigător
| Depoka a răspuns:

Eu absolvirea am avut-o la jumătatea lui mai, iar ultimele examene le-am început la sfârșitul lui mai. Șefa noastra de promoție a fost desemnată pe baza mediilor de la inceput facultății pana in acel moment. Având numai de 10 crezi ca acum la sfârșit cobora radical cu mediile? Si probabil pot fi doi șefi dacă au exact aceași medie.

4 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Media generala a anilor de studii se calculeaza, examenul de licenta nu intra. Poate celalalt coleg are nota generala identica cu a ta si atunci are si el dar de regula este un singur sef de promotie, cel putin asa a fost la mine

| laSoledad explică (pentru Raducons):

Nu era vorba de mine in subiect, era vorba de 2 absolventi care au iesit sefi de promotie, desi mai aveau examene de dat in anul terminal, semetrul 2. Asta e nelamurirea mea.

| Thecurious a răspuns:

Poate metodologia de desemnare a sefului de promotie e in functie de universitate sau facultate.
Despre ce facultate e vorba?