| thelordofthedrinks a întrebat:

Asi vrea sa aflu de ce act am nevoie pentru a demonstra ca sunt ateu si pentru a nu face religie la scoala. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor, nr.489/2006, parintii aleg educatia religioasa a minorului. Asa fiind trebuie o cerere a parintilor in sensul scutirii de religie pe motiv ca esti ateu, adresata conducerii scolii. In acest sens sunt si prevederile legii educatiei nationale, nr.1/2011, art.18, citez:
"Art.18.(1) Planurile-cadru ale invatamantului primar, gimnazial, liceal si profesional includ religia ca disciplina scolara, parte a trunchiului comun. Elevilor apartinand cultelor recunoscute de stat, indiferent de numarul lor, li se asigura dreptul constitutional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2) La solicitarea scrisa a elevului major, respectiv a parintilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz, situatia scolara se incheie fara disciplina Religie. In mod similar se procedeaza si pentru elevul caruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat conditiile pentru frecventarea orelor la aceasta disciplina." Numai bine!

7 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Tot vei face. Ori religie ortodoxa ori religie grecocatolica dar tot vei face!

| CosminC86 a răspuns (pentru wintage):

I-auzi... Religia e obligatorie, mai nou?

| SamSon a răspuns:

Nu cred ca poti sa nu faci religie la scoala. Populatia Romaniei in marea majoritate este crestin ortodoxa si aceasta este obligatorie. Cel mai bine du-te la director/profesorul care iti preda religia si spune-i ca esti ateu si probabil iti va respecta dorintele

| BlueGlasses a răspuns:

Pentru a nu face religie la scoala trebuie sa depui o cerere prin care soliciti sa ti-o scoata.Gasesti pe google modele.
UIte unul, totusi:
http://www.tlp.ro/2011/09/cerere-retragere-de-la-ora-de-religie.html
Eu am luat-o pe prima si am mai modificat-o putin pentru ca nu imi placea formularea.Am depus-o acum o saptamana, ar trebui sa aflu cat de curand ca mi se scoate:>
Nu-i adevarat tot ce au scris astia pe aici.Am colegi care s-au scutit anii trecuti de religie. Nici nu trebuie sa dai vreun motiv pentru care te scutesti.E materie optionala si o faci doar daca vrei.

| Biggiesan a răspuns:

Ar fi mai bine să se predea un curs de istorie a religiilor!

| catalina62572 a răspuns:

Iti respect decizia ta dar atunci ciar fi ca toti sa fi atei_? sau sa nu facem romina sau mate? Hai sa propunem sa nu mai facem scoala frate.

| h3ll a răspuns:

Nu vad ce act ai putea duce din moment ce tu te declari ATEU, poate doar sa dai o declaratie in acest sens la scoala!

@ SamSon religia e o materie OBTIONALA in niciun caz obligatorie!