| Blackwoman27 a întrebat:

Astazi am dat simularea la romana,gresisem un cuvant si am mai adaugat o litera,am ingrosat,apoi am taiat cu o singura linie,se considera semn? Supraveghetorii s-au uitat pe ea si nu au zis nimic, are ceva? :-ss Imi e sa nu imi anuleze lucrarea

11 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna!
Asta am facut si eu laughing Sa speram ca nu se va considera semn.
Unii colegi au ingrosat in mai multe locuri, de acum nu cred ca ar sa anuleze toate lucrarile pentru o litera ingrosata.
Pa, pa!

| FoarteTareFrate a răspuns:

Regulile sunt reguli si nu trebuie sa le incalci. Dar stai linistita,nici aia care corecteaza nu sunt monstrii, isi dau seama ca a fost o greseala. De pilda, eu la olimpiada am sters si cu pasta corectoare, chestie care nu e permisa, unei fete a inceput sa ii scrie stiloul cu negru si jumatate de lucrare a fost cu alta culoare...si totusi am trecut. Ce ai facut tu nu e asaa grav. Toate profele cu care am vorbit mi.au zis ca nimeni nu e asa, daca ingrosi o litera un pic sau ai o pata sa iti anuleze aia... Si chiar daca PRIN ABSURD ar anula.o e doar o simulare si ai stii ce sa faci pe viitor. Dar nah fiind si prima oricum o sa fie aia mai ingaduitori la chestii de genul. Funda? :3 P.S : am auzit ataaatea pareri, tu ce ai scris ca este "care" ca parte de vorbire? laughing

| Blackwoman27 explică (pentru FoarteTareFrate):

Am scris pronume, si doamna de romana a zis pronume relativ, oare ne puncteaza? tot la pronume relativ m-am gandit si eu, dar am zis ca sa nu gresesc si am scris doar pronume.Tu?

| FoarteTareFrate a răspuns (pentru Blackwoman27):

Pronume relativ, unii colegi au scris adjectiv pronominal relativ ca statea pe langa un substantiv...dar eu m.am gandit ca e cuvant de legatura, fix la substantivul ala nu m.am gandit laughing.

| Blackwoman27 explică (pentru FoarteTareFrate):

E corect, daca doamna de romana a zis ca asa e sigur asa e, dar oare se puncteaza? thinking eu am scris doar pronume...

| MadRaven a răspuns (pentru Blackwoman27):

Băi eu nu înţeleg nimic laughing
Mie profa mi-a zis că era adjectiv pronominal relativ laughing
Nici măcar profii nu ştiu... laughing
Până la urmă cum era?

| Blackwoman27 explică (pentru MadRaven):

Pronume relativ mi-a zis profaaa laughing!

| MadRaven a răspuns (pentru Blackwoman27):

No, păi dacă nici măcar profii nu ştiu, de unde să ştim noi?! laughing

| Blackwoman27 explică (pentru MadRaven):

Exact.poate sa vor lua ambele in considerare laughing! pana pe 7 cred ca o sa mor. rolling on the floor

| MadRaven a răspuns (pentru Blackwoman27):

Mie îmi spui?! :O Dacă se corectau în liceele de provenienţă în 2 zile aveam rezultatele. Aşa, stau să mă cert cu lumea ca să aflu dacă era adjectiv pronominal sau pronume laughing

| PatrickOscar a răspuns:

Nu se considera semn daca ai taiat cu o singura linie. Stai linistita ca nu iti anuleaza lucrarea pentru asta.