| HelloImJosephine a întrebat:

Buna,daca sunt pe profil uman, pot merge la o facultate de informatica? Se poate intra fara bac la info? Credeti ca as avea sanse sa ma descurc acolo in conditiile in care ma gandesc sa ma apuc de niste cursuri de programare?

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti merge la orice facultate iti doresti pentru ca nu conteaza profilul liceului tau, atata timp cat de descurci si iti place. Fiecare facultate are o forma de admitere, pe baza notei de la bac, cu examen, portofoliu si ce-o mai fi. Intri pe site-ul facultatii dorite de tine si citesti la rubrica despre admintere. De asemenea, tot pe site poti sa gasesti si orarul si ce materii se fac acolo, ca sa ai o idee despre ce e vorba. Bafta in ceea ce iti propui!

| mi25 a răspuns:

Cum sa stai un an acasa, asa cum rau te povatuieste irina(deh, asa sunt ele)?! Tine cont de ce a zis CoRoDa08.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

De ce spui ca sugestia mea este aiurea? Cei care au facut profil de mate-info au o baza la matematica si la informatica, pe care cineva care a facut un profil uman nu o are. Sunt discipline destul de grele si fara o baza solida sunt sanse mari sa fii paralel cu ceea ce se preda la facultate. Nu este mai bine sa stai si sa aprofundezi decat sa te duci nepregatit? Pana la urma nici facultatea nu o sa iti foloseasca daca o faci fara sa intelegi nimic din ea.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astazi adolescentii nu mai sunt cu cunostinte de informatica pe cele care le aveai cand faceai liceul, in urma cu 30 de ani.
In facultate se incepe cu cunostintele de baza, deoarece nu toti studentii urmeaza licee cu specialitatea pe care o urmeaza in facultate.
Cu un mic efort ii ajungi din urma in cunostinte pe cei care au urmat un liceu de specialitate.
Am experienta in acest sens: elevi de liceu cu cunostinte putine in domeniul profilului urmat in facultate au terminat facultatea cu note dintre cele mai bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Nu stiu ce sa zic. Nu stiu daca se aplica ceea ce spui tu si la o facultate de informatica. Eu am facut profil de mate- info la liceu. Am absolvit acum un an liceul si am avut 2 colegi care s-au bagat la Automatica si Calculatoare la Politehnica si unul care s-a bagat la Facultatea de Matematica si Informatica la Universitate. Toti 3 se descurcau mai bine la matematica in liceu fata de ceilalti colegi si 2 dintre ei aveau rezultate foarte bune si la informatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai terminat un profil uman si te-ai gandit ca pe viitor sa faci o facultate de informatica, inca nu este timpul pierdut. Ai putea sa mai stai un an acasa in care sa studiezi bine matematica si informatica de liceu (pentru profil mate-info) si, dupa aceea, sa te inscrii la facultate. Altfel, doar cu pregatirea de la un profil uman ar fi extrem de greu sa te descurci la o facultate pe acest domeniu.