| anonim_4396 a întrebat:

Unii poate o să-mi ignore *întrebarea*
Bună,TPU. Poate unora dintre voi o să li pară că greșesc sau că,cine știe,sunt și eu o idioată care vorbește fără rost *okay wtf de ce am scris asta rolling on the floor))) -NO HATE *
k, revenim.
Deci, nu știu de ce tuturor li se pare așa îngrozitoare matematica. E materia mea preferată, dacă înveți lecție de lecție, și prin învățat mă refer la rezolvarea exercițiilor, etc. înțelegeți voi, o să ți se pară mai ușoară.
Matematica mi se pare frumoasă, adică îți pui mintea la contribuție și toate. Mă gândeam de ceva vreme cum că toți se plâng de mate. Dar hai s-o luăm altfel; dacă am învăța măcar câte 25% din lecții sau am fi atenți,cred că ni s-ar părea mult mai simplu.
De asemenea,mă gândeam : cei mari se plâng *dap,mă repet,lol* că nu știu să rezolve. Ei bine,asta se întâmplă din cauza golurilor. Eu cred că dacă îți înveți,după ai timp și de calculator, și de telefon, de lenevit, de ieșit afară. Dacă ai învăța, și nu numai la mate, oră de oră, ar fi mult mai simplu un test sau ceva *ascultat* pentru notă. Și în plus, e viitorul nostru în joc.
Aștept păreri.

7 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Eu nu o urasc pentru ca nu o stiu, am media 9 dar nu imi place deloc. De ce? Pentru ca pe mine nu o sa ma ajute niciodata! Nu vreau sa ma fac prof de mate sau ceva la NASA deci... Ecuatiile si functiile, fractiile si altele la ce o sa le folosesc? Cand o sa merg la un interviu de angajere nu cred ca o sa-mi dea o ecuatie de gradul II sa o rezolv.
Mi se pare pur si simplu nefolositoare, si cred ca in tyoate orele pe care le-am ''pierdut'' cu ea puteam face altceva, sa invat ceva ce chiar ma intereseaza.

| FemeiaPisică a răspuns:

Fiecare cu preferințele sale, nici mie nu îmi place matematica. Încă mă gândesc la ce o să îmi trebuiască derivatele și integralele în viață. În concluzie, nu îmi place matematica pentru că nu mă ajută cu nimic în viață.

| T0T a răspuns:

Si mie imi placea matematica de gimnaziu, nu stiu ce varsta ai dar sa vezi la liceu cu integrale, ce o sa le mai iubesti...Eu la matematica la gimnaziu nici nu invatam, doar in a 8-a am lucrat destul de mult pentru examene, dar mi se parea destul de usor ceea ce faceam in clasa. Acum matematica mi se pare chiar foarte naspa.

| Doub a răspuns:

Pai bravo tie. Fiecare elev are personalitatea si gusturile lui.

| MyNameIsCata a răspuns:

Da si? Lucrrile astea crezi ca nu le stiam?
Ai venit aici sa te lauzi ce rezultate ai la Mate?

| Meli2314 a răspuns (pentru MyNameIsCata):

Nu,nu ma laud. Nu stiu de ce unii sunt asa frustranti.

| theproX a răspuns:

Fiecare are parerea lui... si nu esti idioata. iti place matematica...bun, asta e parerea ta. mie nu imi place matematica deoarece cred ca o inveti degeaba... ai nevoie de ea pentru viata de zi cu zi. dar nu ai nevoie. de teoreme... formule si mai stiu eu ce. asta e parerea mea...