| anonim_4396 a întrebat:

la anul am bacu si sunt pe profil de mat-info, vreau sa dau din biologia de clsa a 9 a si a 10 a, ce carti imi recomandati pentru a invata?

2 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Mi se pare o pierdere de timp si nici macar nu te ajuta biologia claselor 9-10. EU ti-as recomanda bac-ul claselor 11-12 cu anatomia si fiziologia omului si genetica si ecologia umana. Pentru ca sa-ti poti forma un bagaj de cunostinte trebuie sa iei urmatoarea culegere, urmatorul "indrumator": Ioana Arinis - Bacalaureat: Anatomia si fiziologia omului, Genetica si ecologia umana, editura : ART GRUP EDITORIAL.

CUlegerea este structurata in urmatoarele moduri:
-compelment simplu
-complement grupat
- alte tipuri de subiecte precum probleme si ESEURI
-10 variante pentru bac
-bareme corect redactate si la subiectul " redacteaza o cerinta pe care s-o rezolvi..." sunt o multime de modele si explicatii
- teorie foarte multa si usor de inteles.