| someonesomewhereee a întrebat:

la ce alte profile se face mai multă informatică în afară de mate-info?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu exista vreun alt profil. Maximul de ore de informatica (4 in clasele 9-10, 7 in clasele 11-12) se face la matematica-informatica intensiv informatica.
Specializarea matematica-informatica intensiv informatica abordeaza mai mult programarea. O sa faci probleme mai grele de backtracking, recursivitate, grafuri (la bac se cere doar minimul acestor subiecte, la mate-info intensiv faci mult mai mult). Depinzand de profesor, vei face si grafica.

Cei de la mate-info simplu fac strict materia pentru bac. Cei de la intensiv aprofundeaza mai mult. In facultate, daca mergi pe domeniul informaticii, o sa observi diferenta destul de mare intre cei care au facut matematica-informatica si cei care au facut matematica-informatica intensiv informatica.

In concluzie, cea mai multa informatica se face la matematica-informatica intensiv informatica.

| someonesomewhereee explică (pentru AC4S4):

Nu vreau neaparat ''cea mai multa informatica'' deoarece stiu ca nu m as descurca.
vreau un profil la care sa fac si informatica, nu prea multa, dar nici deloc'; unde se fac si programari, nu stiu, daca exista laughing
imi place informatica. nu ma arunc in vant dupa ea, dar mi ar placea sa fac suficienta
am vrut sa ma duc la mate-info, insa stiu ca va deveni mult prea greu *si matematica nu e chiar la ce ma pricep cel mai mult*, probabil n as suporta

| AC4S4 a răspuns (pentru someonesomewhereee):

Nu prea poti informatica fara matematica. Vei da de matematica si in facultate. Nu e atat de grea in liceu, trebuie sa inveti si sa-ti faci temele, dar nu e imposibil.
Ce mai poti face e sa mergi la Stiintele Naturii, fac mai putina matematica, dar si mai putina informatica (in sensul ca in clasele 11-12 nu mai faci deloc informatica, iar in clasele 9-10 faci foarte putina). Informatica se face foarte superficial la aceasta specializare.

3 răspunsuri:
| HoneyBell a răspuns:

Electronica și automatizări happy nu-s nici multe dar nici puține?