| DerpRo69 a întrebat:

Stiu că informatica de la mate info nici nu se compara.Dar la ce alte profile se mai poate învăța informatica încât să te poată ajuta să înțelegi si ajungi sa lucrezi in domeniul IT?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Aici depinde foarte mult de tine, cat te implici, cat iti place sa inveti. chiar si in Romania un programator mediocru se descurca destul de bine. la mine in firma jumate din programatori nu au facultatea terminata. (firma la care lucrez, sa nu se inteleaga ca e a mea toata big grin)

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate ca sa lucrezi in it. nu ai nevoie nici de liceu. poti sa inveti singur tot ce ai nevoie. alege-ti un limbaj si sunt tutoriale pe net cata frunza cata iarba. spor la invatat.

| suntserios a răspuns (pentru peperonies):

Si ajunge in cel mai bun caz un programator mediocru

| peperonies a răspuns (pentru suntserios):

Aici depinde foarte mult de tine, cat te implici, cat iti place sa inveti. chiar si in Romania un programator mediocru se descurca destul de bine. la mine in firma jumate din programatori nu au facultatea terminata. (firma la care lucrez, sa nu se inteleaga ca e a mea toata big grin)

| Fancyuiop a răspuns:

Păi,profilele care se ocupă cu chestii de genu, înafară de mate-info sunt științe ale naturii (mă rog nu chiar în mare parte) și nu stiu, electronică și automatizări ( aici intră și informatica și piesele componente ale pc-ului, gen placa de bază și celelalte ) La toate profilele se fac ore de Tic dar nu la toate info.