Întrebare recomandată | alex15ccc a întrebat:

Buna happy
La olimpiada judeteana/nationala la biologie am nevoie de meditator? Eu singur ma descurc destul de bine la biologie, la probleme este putin mai dificil, dar cred ca as avea nevoie de cineva care sa imi arate detaliile pe care se axeaza olimpiada si sa ma sustina. Apropo, eu sunt Xa; profesoara mea de la clasa nu o intereseaza mai deloc de mine sau de orele de clasa, uneori nici nu vine la ore; este un profesor foarte slab...

Ps credeti ca am sanse sa iau premiu la nationala? Am auzit de la o profesoara ca nu se respecta metodologia, cei cu pile/plicul de bani sunt avantajati sad

Ps2 eu vreau sa iau premiu la nationala ca sa pot intra la medicina fara sa mai dau admiterea.

Multumesc anticipat! FUNDA, plus vot

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Ai nevoie de profesorul de la clasa sa te înscrie la Olimpiada, pentru ca pe lista va apărea numele lui și numele liceului. Apoi, la Olimpiada nu te poți descurca cu cunoștințele pe care le acumulezi din manual. Chiar dacă ai invata manualul de la clasa pe de rost, acolo se dau lucruri mult mai amănunțite, care se găsesc în diferite cărți de specialitate. Trebuie sa faci de mai multe ori subiectele din anii trecuți și trebuie sa știi cum merg lucrurile, pe ce se pune accentul, unde se greșește cel mai mult, chestii de genul. Pentru asta te-ar putea ajuta un prof, dar nu cred ca el te poate și înscrie. Eu sunt anul 2 la Farmacie și am participat la faza națională, nu la Olimpiada de bio, e adevărat. Mi se pare mult mai ok sa te pui dintr-a 10-a sa înveți pentru admitere (cumperi cartea de grile și manualul din bibliografie) și te poți pregăti acasă. Crede-mă, e mult mai ok. Cei de la concursuri nu neapărat câștiga pe pile, dar au părinții, sau cunoștințe apropiate ca profesori ce pregătesc elevii de ani și cunosc mersul foarte bine. Asta face mult, poate au acces la mai multe modele de examen și poate chiar au fost ei cândva examinatori, știu cu ce se mănâncă și ii pot pregăti bine pe copii. Sigur ca dacă ai invata mult și bine sunt șanse sa reușești, nu vreau sa te descurahez, dar gândește-te ca dacă înveți pentru admitere, materia respectiva va fi reluata în timpul anului de facultate. Materia de a 10-a nu are legătură (îți trebuie anatomia de a 11-a la Medicina), asa ca ce înveți acum o sa trebuiască sa uiți (presupunând ca ajungi la națională și nu mai dai admiterea) și în primul an vei invata alte chestii. E mult mai ușor sa clădești pe o baza pe care o ai deja. Mult succes!

| alex15ccc explică (pentru WhiteLife):

Multumesc pentru raspuns si incurajare! daca trec de judeteana o sa-mi caut un prof bun pentru olimpiada.winking

| WhiteLife a răspuns (pentru alex15ccc):

Mulțumesc și eu. Mult spor! happy

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu stiu unde ai auzit tu asa prostii, dar daca ajungi la olimpiade, acolo ajungi pe cunostintele tale, nu pe pile.

| Calepiaro a răspuns (pentru Violleta2022):

AnaMaria50, traiesti intr-o lume foarte frumoasa, prea frumoasa sa existe. Pilele rezolva treaba unde cunostintele nu o fac, si plicul de asemeneahee hee

| Mister123Jesus a răspuns:

Nu ai sanse sincer.
Stiu copii foarte inteligenti care s.au pregatit dintr.a 5 a si erau ft buni. Si care munceau vara la biologie, luau cu punctaj aproape maxim judeteana si la nationala erau mijlocul. Deci e foarte greu.
Nici meditatiile nu iti garanteaza asta.

| alex15ccc explică (pentru Mister123Jesus):

Hmm, am experienta cu olimpiada, am mai fost, stiu cum se invata, invat cam 3-4 ore o data la 2-3 zile, as avea sanse daca am si putin noroc, zic si eu.

| Mister123Jesus a răspuns (pentru alex15ccc):

Si cu toata experienta ta ai ajuns macar la nationala?

| alex15ccc explică (pentru Mister123Jesus):

Off. de ce simti nevoia sa ma descurajezi?
nu ai niciun drept sa-mi pui tu mie limite!, nu te cunosc, dar tu ai vreo legatura cu biologia sau esti olimpic national? nu cred, nu stiu de ce ai raspuns la intrebare...