| GabryelAsuNegru a întrebat:

eu si cu parinti mei vrem sa ne mutam in Germania, eu sunt in clasa a 8-a si la vara acum dau examenu, eu ca sa ma inscriu acolo la liceu am nevoie de examenul din Romania? Sau de ce am nevoie ca sa ma inscriu acolo la liceu.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a incheia un ciclu scolar, aici in Ro, ti-as sugera sa-ti dai examenul de Evaluare Nationala ( nu se stie niciodata daca vei avea nevoie!-- asta in cazul in care te vei reantoare in Ro ). Pentru inscriere la o scoala germana iti trebuie foaia matricola si certificatul /diplomade absolvire a celor 8 clase, vizate de inspectoratul scolar si apostilate cu apostila de la Haga( cred ca trebuiesc traduse ), certificat de nastere tradus si apostilat ( cam atat stiu!). In Germania vei fi evaluat si te poti inscrie in clasa care iti este indicata dupa evaluare ( poate fi o clasa inferioara celei din Ro!)
Daca ai rabdare si cauti, pe acest site poti gasi unele informatii care te intereseaza; http://consilierjuridicgermanoroman.com/......nt-german/
http://consilierjuridicgermanoroman.com/2011/03/28/scoala-in-germania/

| GabryelAsuNegru explică (pentru alessia5158):

Dar foaia matricola trebuie de la liceu sau de la scoala?

| alessia5158 a răspuns (pentru GabryelAsuNegru):

De la ultima scoala pe care ai absolvit-o in Ro --- ultima scoala la care ai invatat( inaintea plecarii) detine foaia ta matricola.In caz ca pleci in toamna( dupa sept. 2012), este foarte probabil ca foaia matricola sa fie trimisa de la scoala generala( unde esti acum) la liceul la care vei fi admis in urma repartizarii computerizate dupa testele de evaluare nationala.

4 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Norocosule laughing

| tony10 a răspuns:

Trebuie examenul din Germania