| Valeee31 a întrebat:

Buna!
Locuiesc in Belgia si sunt clasa a 9a aici.Ma mut in Romania si vreau sa stiu daca este posibil sa ma transfer la o scoala din Romania, in semestrul doi, anul acesta școlar.Trebuie sustinut un examen? Vreau sa mai stiu si in ce clasa ma va da, daca va fi posibil transferul.
Multumesc!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când pleci, primești un certificat de studii. Trebuie să îl ceri până ești acolo.
Acesta îl depui la Ministerul Educației de aici, care va echivala studiiile și va decide în ce clasă te vei încadra.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cunosc un băiețel care a absolvit clasa întâia in Grecia. S-a întors in Romania sa continue școală. Dar nu a fost înscris in clasa a doua cum ar fi trebuit si nici macar in clasa întâia ci in clasa pregătitoare pe motiv ca nu se poate trece sa nu o frecventeze.