| FaraTine a întrebat:

Buna! O întrebare ciudata dar sunt curioasa, trec a 7-a..la biologie nu am învățat nimic despre sexologie, vom invata din clasa aceasta? Daca stau sa ma gandesc bine in clasa a 5-a ne-a spus ceva de genul ca vom invata la dirigentie, ajutor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai stiu daca manualele scolare de biologie contin si lectii de anatomie si nici daca dirigintii au in organigrama sa va vorbeasca despre igiena si educatia sexuala.
Sa inceapa anul scolar si vei vedea manualul daca contine sau nu acest lucru. Pot fii manuale vechi sau manuale noi, cu noua programa modificata.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce fel de ajutor ai nevoie?

| FaraTine explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa știu daca din clasa a 7-a voi invata la bio despre om, împerechere...

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru FaraTine):

Da! În clasa a VII-a și a X-a vei învăța despre sistemul reproductiv al omului.

| Karlson a răspuns (pentru FaraTine):

Da, o sa inveti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FaraTine):

Nu mai stiu daca manualele scolare de biologie contin si lectii de anatomie si nici daca dirigintii au in organigrama sa va vorbeasca despre igiena si educatia sexuala.
Sa inceapa anul scolar si vei vedea manualul daca contine sau nu acest lucru. Pot fii manuale vechi sau manuale noi, cu noua programa modificata.

| sierra1 a răspuns:

"nu am învățat nimic despre sexologie, vom invata din clasa aceasta?"

nevăr-evăr, biserica nu te vrea destupată ci incultă și ignorantă

| isemilia a răspuns:

Am terminat anul trecut clasa a 7a, iar daca manualele nu se schimba (ceea ce nu cred sincer, din momemt ce erau noi), atunci da, in semestrul al doilea vor fi cateva lectii. Poti intra pe manuale edu, e online si gratuit o varianta pdf a cartii, daca vrei sa stii cam ce ar trebui sa faceti.

| Anonimul8091231 a răspuns:

Eu sunt in acest moment clasa a 8 a, am avut manuale noi tot timpul. In clasa a 7 a, am avut ceva despre sexologie, am invatat despre corpul uman, reproducere si despre altele. Dar nu atat de multe lucruri, incat sa le fi stiut si in clasa a 8 a. In clasa a 8 a am avut alta profesoara. Si am facut mult mai multa materie.

Deci vei avea manual nou de biologie.

Deci, ca concluzie vei invata despre lucrurile mentionate mai sus. Poate mult mai multe. Dar asta depinde de profesor. Dirigintii, nu prea vorbesc despre asemenea lucruri. De multe ori dirigintilor, profesorilor li se pare jenant sa vorbeasca acest subiect cu elevii. Iar, din cauza asta li se pare si elevilor.

Se pare ca de la anul vom avea ora de Educatie Sexuala sau "Educatie pentru viata". Daca vom avea aceasta ora, o sa ni se vorbeasca de Sexologie...

Sper ca te am ajutat.