| gingergirl1 a întrebat:

Buna,poate mă lamureste si pe mine cineva laughing E vorba despre repartitia la liceuwinking Mi-am facut fisa cu codurile liceelor cu matusa mea (care e directoare la o scoala din jud.Hunedoara) Eu am media 6.58 si am pus vreo 30 de optiuni,am pus si licee peste media mea, care sunt pe media mea dar si licee sub media mea. Primul am pus "Mihail Sadoveanu" (8.15) pe urma Benjamin Franklin (6.68) si pe urma am pus licee pe media mea, am pus si cu 7.00, 7.02 (avand on vedere ca o sa, mai scadawinkingsi cu 6.50 etc si am pus si licee de 5, ca sa nu rămân pe dinafara,stiti? Oricum mă transfer daca nu e ok.
Acum nelămurirea mea! Diriga mi-a zis ca trebuie sa pun licee DOAR care sunt apropiate de media mea,chiar si mai mici. Pentru ca daca pun licee cu medie mai mare pe primele locuri rămân pe dinafara, ca îmi iau altii inaite. Matusimea mi-a spus ca pot sa pun si 100 de licee cu medie mare,calculatorul mă da la un liceu care se încadrează in media mea.
Acum eu nu inteleg cum vine treaba, daca eu pun prima obtiune un liceu cu media 9(de exemplu), calculatorul trece la a 2a obtiune,nu? Pana da de o obtiune unde mă încadrez.
In orice caz,important e sa intru undeva si după aceea mă transfer.
Întrebarea mea : diriga are dreptate? Eu stiam ca acel "calculator" nu trece la următorul daca nu ma repartizat pe mine, nu-i asa? thinking

9 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Asculta-ti matusa. Are dreptate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în ordinea mediilor şi a preferinţelor scrise în Fişa cu opţiuni!

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2014" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2014.pdf

Toate cele bune.

| gingergirl1 explică:

Sorry,am văzut ca am greseli de scriere laughing

| miTzuliK93 a răspuns:

Nu prea are dreptate. Eu sunt de acord cu matusa ta. Repartitia se face in functie de medie dar si de numarul locurilor libere ramase.

| LSMM a răspuns:

Da, calculatorul nu are cum să treacă mai departe până nu te repartizează. Doar dacă ai pus, să zicem, numai și numai licee peste media ta există o șansă să rămâi pe dinafară, depinde cu cât scad mediile.
Nu te oprește nimeni să pui pe primele locuri licee cu media de peste 9, 50. Atât doar că e inutil.
Afirmația dirigintei tale e ilogică, oricum. Îți iau alții locul la liceele mai bune, dar n-ai cum să rămâi pe dinafară dacă pui mai multe licee.

| Snufkin a răspuns:

Deci, adevarat calculatorul o sa treaca la urmatoarea optiune DAR exista riscul de a fi repartizat la licee cu medii mici fiindca calculatorul repartizeaza inca vreo 400 de copii alaturi de tine si multi au ca prima optiune ce tu ai pus pe la mijlocul optiunilor, concluzia ---> ei sunt repartizati mai repede pe locuri limitate iar tu ramai la ce nu ai vrea

| Loonathicc a răspuns:

SI eu sunt tot a 8-a.Ce ti-a zis diriginta e corect. Doar ca nu stiu care sunt sansele ca intri la licee cu medii mai mari decat a ta, pentru ca probabil sunt altii cu medii mult mai mari ca tine. Si e probabil ca daca nu intri la primul liceu pe care l-ai scris sa fii repartizata pe locurile care raman la sfarsit.

| PiRaTu001 a răspuns:

Calculator repartizeaza automat toti elevi, fiecare in functie de media pe care o aree, daca tu nu ai media corespunzatoare si alti au medie mai mare ca tine pentru a intra la un liceu de prestigiu, va lua urmatoarea ta optiune, si tot asa pana te va repartiza. Sper sa te fii lamurit.

| AleZzZzZ a răspuns:

Păi,în primul rând tu ar trebui să pui liceul la care doresti să intri.(Media sa fie apropiată de cea a ta.Să nu sară de 8. Oricum ea va mai scădea având in vedere examenele)--Un numar de licee cat mai mare ar fi cat mai bine, dar totusi incearca niste licee cu medii mai miciwinking