| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni... M-am mutat nu de curand in Italia si nu stiu asa bine italiana >.< si daca aveti un sit bun sa o invat online [cred ca e mai usor]... multumesc!

Răspuns Câştigător
| Forevăr a răspuns:

Salut.
Ai putea cumpara ca sa inveti. Daca in fiecare zi stai pe langa niste italieni, inveti usor.Am fost si eu in cazul tau si stiu cum e. Site-urile nu sunt bune de nimic, mai bine iti cumperi niste ghiduri sau dictionare.Ar fi bine sa te mai uiti si la Tv, ce intelegi intelegi, ce nu, inveti. Este grea limba italiana, dar sa vezi ca o s-o inveti repede.

Bafta! happy

Ariverderci! ( La revederewinking

P.S : Daca ai nevoie de ceva ajutor, trimite-mi un mesaj.

| BecauseOfYou a răspuns (pentru Forevăr):

Mersi mult de sfat doar ca faza e ca eu fac liceul aicea si sunt de doua saptamani si vorbesc cat de cat bine dupa parerea mea si de doua saptamani am inceput scoala doar ca vreau sa o invat cat mai repede ca mie cam greu cu scoala si cu invatatu

| Laurretta a răspuns (pentru Forevăr):

Se scrie "arrivederci" nu ariverdeci.winking

| Forevăr a răspuns (pentru Laurretta):

De parca nu mai greseste omu`!

| Laurretta a răspuns (pentru Forevăr):

Binenteles ca greseste, toti suntem umani si este omeneste sa gresesti! Eu doar te-am corectat.

| Forevăr a răspuns (pentru BecauseOfYou):

Eu sunt inca la scoala. daca vrei sa stii, sunt la II° media happy si ma descurs foarte greu cu invatatu' si incet incet se invata si limba asta, inceputul e greu intotdeauna

| BecauseOfYou a răspuns (pentru Forevăr):

Eu sunt la scuola superiore I si na mie cam nasol sa nu stiu ca sunt liceni dar totus happy o sa fie bine sper, oricum si eu in doua luni astept sa invad e cam rapid dar totus vreau sa stiu

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel mai bine o inveti stand cu ei.Mai ales daca stii cat de cat.

| Laurretta a răspuns:

Cel mai simplu mod de a învăța italiana este să te uiți la televizor pentru că înveți mult mai ușor mai ales dacă urmărești emisiune precum gossip girl etc. Eu așa am învățat să vorbesc și să înțeg multe cuvinte.
De pe site-uri nu înveți mai nimic, decăt să citești.
p.s. poți să te uiți pe canalul Italia 1 sau 2, sunt mai mult pentru adelescenți.
Baftă!

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Http://translator-online.ro/dictionar-roman-italian.html eu acesta il folosesc si cand trebuie sa traduc in engleza