| DefneDD a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si vreau sa fac liceul in strainatate, daca ma mut trebuie sa dau examenul in Romania? Ce trebuie sa fac pentru a studia la un liceu in strainatate?

Răspuns Câştigător
| bustamante a răspuns:

Eu am terminat clasa a8a in Romania si mama mea m-a luat in Italia. In acelasi an am intrat in evaluare si m-au clasificat in clasa a 10a. Am invatat limba italiana in scoala in 2 luni. In a 6-a luna stiam sa vorbesc corect la persoana a III a si sa conjug cum trebuie. Aveam 9 la italiana. Eu am fost un caz mai fericit sa zic asa... Dar procedeul normal ar fi:
Mergi la locul unde te stabilesti daca este limba latina o inveti destul de repede in cateva luni esti ok. Dupa care mergi la o scoala unde sunt favorizati strainii si incerci sa aplici acolo.O sa fi inscris de parinti...si treci printr-o comisie. Psiholog, limba straina (pentru tine), matematica, fizica, geografie. Dupa care daca treci toate cele si avand resedinta in locul respectiv va fi totul in regula. O sa faci testarea nationala in clasa a XII a si o sa poti urma o facultate mult mai usor.

| ALGator a răspuns (pentru bustamante):

De notat ca depinde de țară dacă ești testat. In Suedia nu.
Exact cum spui. E bine să pleci și rezolvi problemele pe parcurs. Liceul nu e greu.

5 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

In primul rind sa te stabilesti acolo unde ai de gind. Apoi te interesezi de regulile de inscriere de acolo si de ce liceee iti convin si sunt bune in localitatea in care vei fi. Liceele din strainatate au informatii foarte bune pe internet si indrumatori cu cre sa vorbesti.
Regulile difera de la tara la tara dar in general trebuie sa fie mult mai simplu ca in rmnia.
Succes!

| NuContNumele a răspuns:

Trebuie sa stii unde te duci, oricum 1-2 ani stai sa inveti limba, nu te baga direct, mai bine il faci in Romania cu chiu cu vai si dupa poti face o facultate in strainatate.

| DefneDD explică (pentru NuContNumele):

Multumesc pentru raspuns!

Întrebări recente