| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU. Anul acesta nu stiu ce se intampla cu mine, mi-a intrat ceva in cap si nu pot sa-l scot! Am 13 ani si sunt o fire mai timida, dar eu nu eram asa, anul trecut nu eram asa..eram foarte sociabila. Acum ma consider o persoana oribila. Sunt slaba si mica, iar o colega de a mea mi-a spus chiar azi la scoala ca sunt "mutalanca" si ca merg gheboasa, m-am saturat. Si nu imi plang de mila, chiar nu mai suport. M-am saturat efectiv, scoala m-a distrus mintal. Nu stiu ce se intampla cu mine. Doar pe telefon stau de cand vin de la scoala, si seara imi fac temele. iar a doua zi la fel. Vreau sa am multi prieteni..Va rog ajutati-ma, am simtit nevoia sa scriu acest "roman". Parintii mei ma scot cu forta afara, nu ies mai deloc. Ei vor sa ies, sa ma plimb cu fetele, etc...dar nu am cu cine..toata lumea ma ignora! Chiar daca sunt mica nu pot sa ies din casa fara putin machiaj. Va rog, eu chiar vreau sa imi schimb gandirea, nu vreau sa cad in depresie!

7 răspunsuri:
| LittlePoppy a răspuns:

Gresesti de la cap la coada!
Nu scoala te-a distrus mintal ci telefonul.
Renunta la telefon si iesi afara. Plimba-te cu fetele. Sigur ca te ignora acum. Ei au iesit mereu afara si s-au legat prietenii. Tu ai stat in casa. Iesi si iti vei face prieteni. O prietenie nu se leaga numai pentru ca ai aparut in peisaj.
Si, machiajul te imbatraneste. De ce vrei sa pari de 40 de ani daca ai 13? Toate femeile vor sa para tinere, numai tu vrei sa fii batrana.

| sparklingqueen a răspuns (pentru LittlePoppy):

Am o intrebare, tanti, esti comunista? Clar nu stii cum sistemul de invatamant este acum si cat de rai au devenit copii si adolescenti, asta este rolul vietii.Persoana probabil gaseste un mod cum sa se inchida in ea intr-o lume in care poate fi cine vrea ea, mai exact tehnologia, da sunt de acord ca 10 ore nu este bine sa stai pe telefon,probabil nu se simte bine afara,cu persoane care probabil o judeca,si unii oameni sunt extrem de falsi, nu ma mir de ce nu vrea sa iasa de afara, si la varsta asta toate fetele poarta machiaj, si daca tu nu porti, iti primesti bullying

| user0010 a răspuns (pentru sparklingqueen):

O situație asemănătoare o are colegul meu de clasă, doar că el stă multe ore pe telefon și este recalcitrant atunci când este deranjat de la activitățile sale (statul pe jocuri). Adevărul este că dorește ca școala să se ducă la "Блядь". Pariez că dacă ar rămâne o lună fără telefon, ar înnebuni.

| LittlePoppy a răspuns (pentru sparklingqueen):

Defineste termenul "comunist".
Sau nici tu nu ai habar ce spui.

| sparklingqueen a răspuns:

Salut! Si eu am fost intr-o situatie de genul si ma bucur ca vad alte persoane fiind in aceeasi situatie in care am fost si eu si imi doresc sa le ajut,incearca sa nu te mai gandesti la ce zic cei din jur si daca o colega iti mai zice ca esti micuta sau rad ca nu vorbesti sau de cum arati zi-le "da,nu vorbesc deoarece oameni destepti sunt mai tacuti si cei mai prosti mai vorbareti!"sau "da,sunt micuta si imi iubesc corpul in care sunt eu si nu ma intereseaza parerea ta",incearca sa le raspunzi inteligent si daca le zici ca nu iti pasa de parerea lor trebuie nici sa nu ti pese! Si nu conteaza cum esti la exterior,sufletul conteaza,pune-te pe tine pe primul loc,iesi afara,incearca sa te bagi in seama cu grupuri de prieteni,si daca tot se termina anul scolar,daca ai oportunitatea si vrei, poti sa te transferi la alta scoala/liceu daca te simti ca locul tau nu e acolo, ti-ar fi bine pentru tine mental si fizic un nou inceput, o noua scoala, noi persoane.Scrieti emotiile pe carnetele sau chiar,prin desen sau picturi facute de mana ta,fa ceva ce sa te pasioneze,nu e nicio problema ca stai pe telefon,daca te face fericita e foarte bine,dar incearca sa iti ocupi timpul cu lucruri productive,fa un sport,fa-ti o rutina de zi de zi,mananca mancarea ta preferata,imbraca-te cu ceva care te reprezinta pe tine, e greu, dar trist ca esti tanara si ai atata tristete in tine, adolescenti sunt rai, mai ales fetele in jurul varstei de 9-18 ani, daca nu si nu, daca ai o relatie ok cu parinti incearca sa petreci timpul cu ei si sa le zici problemele tale ca nu mai suporti si eventual sa cauti un psiholog, multa sanatate si multa forta sa treci peste obstacole! Pana acum ai o persoana care crede in tine!

| AmsiUitat a răspuns:

Fi atenta, asculta de mine ca bine te invat, tot ce trebuie sa faci e sa nu-ti mai pese, te complici si creezi ca vai ce se va intampla, nu se va intampla nimic te asigur pur si simplu relaxeazatee cmon eu vreau sa te vad acolo sus printre cei mai tari, ai timp pe bune asculta codrin si echo uitete la podcast de la fain si simplu fa ceeva ce iti place si singura ce are. Nu te da batuta ca is niste fraieri care nu te stiu apreciahappy la noi in clasa toti am stiut sa ne apreciem si sa fim ca o familie asa ca pur si simplu dupa ce citesti asta sa zambeste si lasale pe toate si fa ceea ce iti placehappy daca iti place sa te machezi invata sa faci machiaje fainee, cine stie poate intr-o zi vei deschide un salon vei ajunge cea mai buna make-up-artista din Romania!happy

| StepjkeESexos69 a răspuns:

Asta inseamna pubertate, incearca sa ignori oamenii rautaciosi
Apropo pentru depresie recomand Xanax!