| CristianPreda a întrebat:

Anul viitor ar trebui sa fac,cred eu,o alegere destul de importanta: trebuie sa imi aleg o facultate. M-am gandit la Academia de Politie,dar vreau si o alternativa in caz ca nu merge. Si vreau sa stiu un lucru despre Academie. Dupa ce termin,este posibil sa ma repartizeze undeva anume chiar daca nu sunt de-acolo? Vreau o facultate care sa nu necesite matematica deloc. Eu sunt la o clasa de filologie intensiv franceza. Dupa facultate,ideal ar fi sa imi pot gasi destul de usor de munca in domeniu imediat dupa ce termin, si sa nu fie un salariu de c***t. Deci am pus aceasta intrebare cautand niste directii. Dati-mi niste idei de facultati. Multumesc.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici ai una dintre cele mai bune academii de politie :
http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html
Ai informatii despre tot ce vrei sa stii pe pagina lor.
Daca vrei o alternativa, ai putea invata o limba exotica si o limba de circulatie plus limba romana de exemplu ai putea merge la Facultatea de Limbi straine B ucuresti si iti alegi acolo 2 limbi. Zic limbi exotice ca daca stii una de exemplu Japoneza sau Chineza sau Araba, castigi un salariu intre 1500 de euro - 3500, depinde cat de mult te implici si cat de mult sti. Sunt decat 3 ani la acea facultate deci? Trebuie sa iti placa ceea ce faci ...ca altfel nu vei reusi.
Noi cei care suntem la filologie ne este foarte greu sa aplicam la ceva unde necesita matematica, fizica, chimie asa ca trebuie sa ne inclinam pe ceea ce noi am aplicat la liceu si sa ''evoluam' din acest punct de vedere.

| CristianPreda explică (pentru anonim_4396):

Si ca ce as putea sa lucrez dupa Limbi straine? Translator, sau ceva de genul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianPreda):

Da...ceva de genul.
Depinde ce iti place tie sa faci.