| ank970 a întrebat:

Buna,TPU! As avea nevoie de ajutorul vostru in legatura cu o decizie foarte importanta pentru mine.Am sustinut evaluarea nationala in vara aceasta si am luat la examene 9.60 la romana si 10 la matematica, iar impreuna cu media din anii de gimnaziu am media 9.78. Sunt din orasul Iasi si nu stiu ce liceu sa aleg, as dori ca cei din Iasi sa imi dea un sfat.Precizez ca optez pentru profilul matematica-informatica,indiferent de liceul ales. Va multumesc! As fi recunoscatoare daca mi-ati putea descrie atmosfera unui anumit liceu pe care l-ati prefera in locul meu,pe scurt, sa va argumentati alegerea!

7 răspunsuri:
| Yinsho01 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la Liceul Pedagogic Vasile Lupu deoarece, in liceele pedagogice se desfasoara multe activitati. In perioada zilelor internationale sau nationale, se fac multe proiecte la care participa aproape toata scoala. Succes pe viitor!

| ank970 explică (pentru Yinsho01):

La acel liceu se intra cu probe de aptitudini, care s-au dat undeva prin mai, iar eu nu le-am dat.plus de asta nu ma pasioneaza pedagogia, am mentionat ca optez pentru profilul matematica-informatica. multumesc oricum!

| Yinsho01 a răspuns (pentru ank970):

Este o diferenta intre liceu pedagogic si profil pedagogic. De exemplu, eu sunt la un liceu pedagogic ce are profilele pedagogie, matematica-informatica, stiintele naturii, stiinte sociale, filologie

| ank970 explică (pentru Yinsho01):

Nu cumva s-au desfiintat profilele filologie, matematica-informatica si stiinte ale naturii? In brosura pe care am primit-o anul acesta asa am vazut.

| progra a răspuns:

La Liceul Teoretic de Informatică "Grigore Moisil" o sa ai multe oportunitati. Nu fac liceul acolo (locuiesc in alt judet) dar la toate concursurile de informatica nationale la care particip am intalnit multi de la acest liceu. Decat sa iti alegi un profil/liceu la care vei sta degeaba 4 ani mai bine te duci undeva unde chiar iti vei putea cladi un viitor. Ai luat note mari, e clar ca ai potential. Trebuie doar sa nu il irosesti. Probabil ca daca as fi avut oportunitatea sa fiu la acest liceu as fi fost cu totul la alt nivel. Informatica e o alegere foarte buna. Daca te tii de treaba pe timpul liceului si al facultatii(de asemenea facultatea de Info din Iasi e in top) vei avea o viata pe care 99% din tara nici nu viseaza.

| ank970 explică (pentru progra):

De acord cu tine, facultatea de informatica este in top, insa legat de viitor, sunt multe generatii de informaticieni deja si nu as gasi post de munca, dupa parerea mea.

| progra a răspuns (pentru ank970):

Meseria de programator va fi ultima meserie ce va fi automarizata. Probabil ca la un moment dat, in viitorul indepartat, o anumita parte din joburi va fi ocupata. Ma refer la acele joburi de duzina care nu necesita cine stie ce cunostine sau o gandire matematica dezvoltata. Intotdeauna se vor cauta programatori care stiu sa gandeasca. Daca ai luat 10 la matematica in examen asta spune ceva. Sunt mai multe joburi(si vor fi) decat iti poti imagina. Sa iti dau un exemplu. Cineva lucra la o firma de dezvoltare de jocuri video. Firma s-a inchis, iar dupa 1-2 ore acea persoana a fost abordata pentru a i se oferi un nou job. Aici nu te duci tu sa iti cauti job daca esti bun, ei te cauta pe tine.