| Katherine20 a întrebat:

Din toamnă urmează să fiu clasa a-9a și sunt indecisă asupra profilului pe care vreau să-l urmez. thinking Îmi place româna mă descurc bine, în special la literatură, și la gramatică sunt ok, singura chestie la care nu mă prea descurc sunt subordonatele... matematica nu-mi place, nici nu mă prea descurc.Îmi place și mă descurc foarte bine la engleză.Cu franceza sunt paralelă.Am avut în fiecare an altă profesoară și nu am înțeles aproape nimic, toate predau în moduri diferite straight face La fizică nu pricep nimic, dar sincer nici nu ma prea interesat să înțeleg ceva laughing La chimie mă descurc așa și așa... la latină nu știu o boabă deși am media 10, cum profa noastră de latină e și profă de română, nu am făcut nicio oră de latină, ne-a dat la toți media 10.Biologia mi se pare foarte ușoară și faină. Istoria mi se pare destul de interesantă, sunt ok cu ea mai ales începând de anul ăsta:d. Geografia, îmi placea în clasele 5-7 dar de anul ăsta nu prea straight face Ce-i drept nici nu prea am învățat de la început și acum mi s-au adunat multe lecții neînvățate. laughing Media generală pe 5-8 am avut-o în jur de 8, 20-8,80 Ce profil credeți că mi se potrivește? big grin

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru utilizatorul gheorghestefaniatudorita.
Domnișoară, cînd vorbesc de limba română nu-mi permit să fac digresiuni și să glumesc pe seama acestui subiect.
În urmă cu peste 40 de ani eu m-am pregătit pentru a-i învăța pe alții această minunată limbă care este limba română.
Faptul că tu nu o prea cunoști, chiar dacă pretinzi că-ți place, este ceea ce într - o tetralogie a unui algoritm definește pe cel care„nu știe că nu știe".
Doar în acest scurt text, în care cu atîta emfază îmi răspunzi, ai făcut mai multe greșeli.
Acel „dragă" e un vocativ, care trebuia precedat de o virgulă.
După „te ajut" trebuia pus punct sau de continuat cu conjuncția „dar".
Corect este „așa o să fii"( deci cu doi de „i" ( nu „să fi").
Corect est „să știi" nu „să ști".
După „tale " trebuia pusă o virgulă.
Și nu ai scris decît trei rînduri.
Într-o întreagă pagină de caiet ai comite, probabil, mai mult de o sută(100) de greșeli.
Există un precept biblic care spune ( aproximativ așa) : „Să nu dorești moartea păcătosului ci îndreptarea lui".
Pune mîna pe cartea de gramatică altfel va fi foarte greu de matale.
Să fii sănătoasă!

| RobertMoon a răspuns:

Eu iti recomand profilul filologie, romana iti place, iar geografia de liceu e usoara si frumoasa, scapi de matematica repede si va fi ok zic eu tongue

| SkyPilot a răspuns:

Filologie scrie pe tine happy
Dupa asta poti merge la facultate la filologie, drept, jurnalistica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi place romana foarte mult o iubesc sa stii ca ne cam asemanam fiindca si eu sunt la fel la scoala.Cred ca ti s-ar potrivi profilul de limba si literatura romana. Funda please

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți place atît de mult româna încît nu ai pus cel puțin patru virgule în textul tău.Mai bine stăteai în banca ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Si tu cate virgule ai pus draga? Eu am incercat sa te ajut daca esti rautacioasa asa o sa fi mereu. Sa sti ca eu nu ascult toate tampeniile tale pe care le spui.

| Albert0 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la Filo, dar faci multa romana. Matematica e subiect de bac, nu scapi de ea.