| TPUSenior01 a întrebat:

este bun acest epitet? Banca solitara. Si inversiunea Sarmane flori!? din versul.

eri am găsit pe banca solitară
Din parc un biet mănunchi de flori trecute...
Sărmane flori! Ce mîini necunoscute
V-au strîns la piept și-apoi vă aruncară?

La ce-ntîlnire mărturii tăcute
Mi-ați fost? Ce ochi cuminți ori plini de pară,
Privind la voi cu drag, se bucurară
Și v-au uitat apoi așa de iute?

Săltau atîția fluturi pe cîmpie
Cînd străluceați în roua dimineții...
Ce v-ați făcut mireasma timpurie?

Ce triste-mi stați acum, și zdrobite!
Nu vreau să plîng... O clipă-i visul vieții...
Flori veștede, flori moarte, flori iubite!

Atunci daca nu este bun Imi puteti spune voi. Va rog? Ofer funda dar daca nu vreti inteleg :*:*

Răspuns Câştigător
| TraficantaDeVisee a răspuns:

Buna! "banca solitara" este mai mult o personificare [ cred ca un epitet mai potrivit este " mireasma timpurie"].
Parerea mea este ca "sarmane flori" este mai mult o personificare...cred ca alta inversiune ar mai fi "privind la voi cu drag " [ mai corect fiind "la voi privind cu drag."]
Sper ca te-am ajutat :* Fundita? happy

3 răspunsuri:
| Madut21 a răspuns:

Sunt bune amandoua! big grin

| xXxRadu a răspuns:

Sunt bune si corecte amdouna..Crede-ma stiu ce zic si eu am avut aceeasi tema laughing si toctmai pe alea le-am explicat laughing

| Julyanne a răspuns:

Sunt OK. Sper ca nu era o tema la Lb.Romana.