| Marius7222 a întrebat:

La Testarea Nationala la Romana cls a-VIII-a poate sa pice opere studiate in anii trecuti? Daca da ce opere ar putea cadea cel mai probabil? Dau funda +vot+respectul meuhappy Va multumesc.

5 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Buna! Sunt tot in clasa a VIII-a si profa de romana a spus ca nu ne da din opere studiate, ci din texte la prima vedere(si e mai bine asa, cred eu.Ca sa nu stai sa tocesti toate acele opere ). Succes la examene!big grin

| FOKA a răspuns:

Mie anul trecut nu mi-a picat nici-un fel de opera literara, au fost cateva exercitii si sa facem noi o compunere de 20 de randuri parcathinking iar exercitiile era sa despartim in silabe sa analizam cateva subiecte predicate etc au fost usoare...

| măcheamăăăî a răspuns (pentru FOKA):

Anul trecut, din cate stiu eu, a fost de argumentat apartenenta la specia basm.winking

| mihaelaestee a răspuns:

Buna o sa poate sa-ti cada :
-opera epica
-opera lirica
-basm
-fabula
-dramatica
-sa demonstrezi ca e naratiune
FUNDA?

| MadalinaAntonia a răspuns:

Buna,si eu sunt in clasa a 8a si poate cadea un text cunoscut, dar sansele sunt minime, trebuie sa te obisnuiesti cu texte la prima vedere, intra pe edu.ro sa vezi subiecte