| Sykiler a întrebat:

Ma tot gandesc la ce profil dupa care la ce facultate as putea sa dau. Nu sunt bun la mate, fizica, chimie si ma gandeam sa ma duc la sociale sau la filologie dar la ce facultate as putea intra si sa am si un salar ok.Mie mi-ar placea sa fac sociale si sa ma duc la feaa (daca se poate) deoarece as putea continua cu afacerea unei rude dar la feaa ce fac acolo in ce consta tr sa stiu multa mate?
As da si la drept dar acolo e foarte greu si ce as putea ajunge in afara de avocat si judecator? si la medicina chiar nu vreau.
Ajutati-ma va rog dau funda!

3 răspunsuri:
| Kross a răspuns:

Nici mie nu mi-au placut matematica, chimia si fizica.Am terminat anul asta filologia si ma duc cel mai sigur la facultatea de geografie, la aceasta materie fiind olimpic.Eu te sfatuiesc sa te apuci de matematica(daca as mai fi in clasa a9a asta as face) pentru ca facultatile cu profil real iti ofera o viata linistita.Eu am tot stat si m-am gandit care facultate e cea mai buna pe profil uman si am ajuns la concluzia ca niciuna nu iti asigura un viitor decent. Sfatul meu este sa te apuci de matematica, daca tii mult la partea financiara, si sa iti urmezi pasiunea(cum fac eu cu geografia), daca vrei sa muncesti ce iti place.Succes!

| Sykiler explică (pentru Kross):

Dar daca ma duc la feaa pot face ceva?

| Kross a răspuns (pentru Sykiler):

FEAA implica matematica.Chiar in primul semestru(sau in primul an,nu stiu exact) exista un obiect numit,,matematici aplicate in economie'',ai statistica, econometrie, microeconomie, macroeconomie. Daca iti doresti asta cu adevarat, atunci mergi la FEAA.Vei putea recupera lipsurile din liceu, daca te vei tine de treaba.In alta ordine de idei, de la orice facultate ajungi somer daca nu iti dai interesul si te duci sa treci ca gasca prin apa.