| JiminieGotJams a întrebat:

Recent, am dat testul initial la matematica.Am o colega care este printre favoritii profesoarei.Ea a gresit mai mult la test dar a primit o nota mai mare.Este printre favoritii profei deorece tot timpul o scoate la tabla si o pune sa raspunda.De fiecare data eu vreau sa ma duc dar pe mine nu ma scoate.Ce pot face ca sa ies in evidenta? M-am inscris la un concurs si aceasta(profa) mi-a zis ca la test am primit nota mare dar de fapt am avut un 8, 20(dupa parerea mea puteam si mai bine)Ma simt aiurea ca ea, care nu se pricepe deloc la matematica primeste atata atentie.Nu este ruda cu profesoara si nici parintii eu nu o cunosc pe profa.

Răspuns Câştigător
| Alecsa1190 a răspuns:

Sigur îi dă cadouri și bani profesoarei. Demonstrează i la teste că poți să iei nota maximă. Așa sigur te evidentiaza și pe tine câtuși de puțin

| JiminieGotJams explică (pentru Alecsa1190):

Ne-a dat rezultatele ieri, tot ce am gresit a fost o simpla inmultire? Profa, inainte de test a spus ca partea 1 a testului o facem doar cu raspuns si partea 2 cu rezolvare..Eu am facut tot fara rezolvare si am dat decat raspunsul.Mi-a spus ca sunt o fata de nota 10 si ca am fost putin prea neatenta.Si am ajuns sa cred ca acea colega facea meditativi cu profa.Deci,eu am făcut corect partea 2 dar am scris decât rezolvarea(nu mi-a mai dat puncte pentru astea)

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Un profesor corect nu face diferențe între elevi.