| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, în ce an Sfânta Lumină a ieșit din stâlpul de piatră din curtea Bisericii Sfântului Mormânt, ce Sultan al Imperiului Otoman era atunci și cine era Patriarhul Ierusulimului atunci?
Anii și cele două nume diferă foarte mult în multe surse, vă rog să mă lămuriți?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu facem teme pe TPU, intreaba l pe Gigi Becali el le stie, ca vesnic e la biserici.

| gabicoo a răspuns:

Tot pe atunci omenirea a descoperit fosforul alb. Deci: Care minune?

| Magie2525 explică (pentru gabicoo):

De ce nu vrei să mă ajuți?
Tu nu ești Credincios Creștin?
Nu vrei să aflii adevărul?

| johnnny123 a răspuns (pentru Magie2525):

"Tu nu ești Credincios Creștin? Nu vrei să aflii adevărul?"

Îmi pare rău să te anunț, dar credința nu se ocupă cu aflarea adevărului... Aia este știința.

| MValentin a răspuns:

Sfânta Lumină a ieșit din stâlpul de piatră din curtea Bisericii Sfântului Mormânt în anul 1549, în timpul domniei sultanului Soliman Magnificul al Imperiului Otoman1. Patriarhul Ierusalimului de atunci era Sofronie al IV-lea, care a fost ales în 1538 și a slujit până în 1553

| Magie2525 explică (pentru MValentin):

Unde ai găsit aceste date?

| Magie2525 explică (pentru MValentin):

Nu cred că aceste date corespund.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Nu cred că aceste date sunt corecte.

| Magie2525 explică:

Trebuia să pun ". " în loc de "? " în ultima frază.