| PuținConteazăNumele a întrebat:

Credeți că în urma evoluției acestei epidemii se va îngheța anul școlar? Și până la urmă ce înseamnă mai exact această noțiune de înghețare? Se repetă anul de la început? Nu de alta, dar parcă nu prea îmi convine să dau bacul pe 1 august, vara asta aveam planuri să muncesc, am nevoie de bani happy

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să amâni nevoia de baaaani.

| PuținConteazăNumele explică (pentru sadrian46):

Daaa, trăiește tu doar cu alocația, să vedem ce faci cu 150 de lei într o lună happy

| sadrian46 a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Poți să faci multe cu alocația. Dar mai ai și părinți, sau nu?

| PuținConteazăNumele explică (pentru sadrian46):

Da, părinți am, mama e casnică și tatăl care până de curând a fost un alcoolic, dar mai muncea, dar a fost operat la colon și acum trăiește cu o pungă din aceea, așa că nu mai avem nici bani, deci. și nici așa nu prea ne ajungeam, vara trecuta am fost la mare, am muncit în fiecare zi, și banii câștigati i am împărțit pentru fiecare zi, dar mna, sunt pe sfârșite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai in casă unde sa muncesti? E epidemie.

| PuținConteazăNumele explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nici n ai citit cu atenție, am precizat "vara asta"

| iamprettybored a răspuns:

Băi, nu știu, dar ziceau că asta ar fi cea mai rea posibilitate, să se înghețe anul, practic să rămânem toți repetenți și să se repete anul, ar fi rău și pentru situația noastră personală, și pentru economie, piața muncii etc. Cred că o să se evite pe cât posibil, mai degrabă se va da bacul mai târziu, poate nu chiar 1 August, dar mai târziu oricum.
Eu prefer să dau bacul acum și să scap, decât să rămân repetentă și să repet un an școlar pentru o lună jumate pierdute (atât ar fi dacă ne întoarcem la școală după Paște). Adică e aiurea, n-are nicio logică, dacă din 9 luni ai lipsit una jumate, să repete toată lumea anul.

Probabil o să se întârzie oricum și începutul anului universitar, deci s-ar putea să ai timp și să muncești.

| Nemessys a răspuns (pentru iamprettybored):

Iti dai seama ca prostii aia iau decizii fara ca macar sa va intrebe pe voi sau sa se puna in pielea voastra. Ca repetati sau nu anul scolar, somnul, mancarea si banii lor sunt aceeasi happy

| iamprettybored a răspuns (pentru Nemessys):

Lucrurile nu stau chiar așa. dacă este afectată semnificativ piața muncii și implicit economia, este o pierdere și pentru ei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nemessys):

Proștii ăia deocamdată conduc țara și își asumă niște responsabilități, tocmai de aceea se pun în pielea noastră ca să se îmbolnăvească cât mai puțini. Dacă ai fi în locul lor, ai face la fel.