| anonim_4396 a întrebat:

Cât credeți ca mai durează toată treaba cu pandemia? Dacă durează pana in vara, credeți ca studenții vor repeta anul? Cum se dau examenele? Și credeți ca ne cheama la facultate in Iulie-August?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ministrul Educatiei a spus mereu ca nu se va repeta anul scolar actual. Nimeni nu-ti poate spune acum ce se va intampla exact, depinde cat va tine pandemia. Si nu are importanta ce credem noi, este important ce vor decide guvernantii si asta inca nu se stie. Urmareste stirile si o sa afli la momentul cand se va anunta.

| Justme32 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Care guvern? Ăsta-i guvern? Ăsta-i președinte? mor medicii în spitale că nu au echipamente de protecție. Ce să îți facă guvernul care s-a ocupat doar de anticipate? Să mă lași tu cu guvernul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Justme32):

Si de ce-mi spui asta mie? Da raspuns utilizatorului, nu mie, nu ma intereseaza personal problema, sunt pensionar de cativa ani iar fiul meu a terminat de mult facultatea.
P.S. Si un pic de civilizatie nu strica, nu sunt tu cu un mucos!

| Adry05 a răspuns:

De ce să repetăm anul când am tot făcut cursuri online?! cel puțin la mine la facultate, și am făcut cu mult mai mult efort decât când eram la facultate propriu-zis ar fi și culmea, ar fi bătaie de joc.
Iar nouă deja ne-a panificat un examen, o să ne dea un timp să scriem nu știu ce eseu și o jumătate de oră să-l încărcăm pe o platformă. ar mai fi varianta cu examen oral pe video conferință și efectiv împărțit studenții pe mai multe intervae ca să apuci să-i asculți pe toți

| sierra1 a răspuns:

Nu credem nimic până nu se zice stop la starea de urgență

după... mai vb

| Frank51 a răspuns:

- Pandemia se va termina pana in Decembrie.
- Virusul nu va disparea niciodata.
- Toate tarile vor lua masuri stricte dupa ce se calmeaza tot haosul, nimic nu va mai fi la fel.
- Va fi o criza care ne va afecta din mai multe puncte de vedere.
- Nu se stie cu exactitate ce se va intampla cu scolile, nici nu are importanta.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

" Frank51 a răspuns: - Pandemia se va termina pana in Decembrie"

dar p-asta, de unde ai luat-o? Poate atunci REîncepe

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

Teoretic si ipotetic(parerea mea personala), dupa ce spike-ul trece, numarul de infectati va scadea treptat, iar daca masurile luate de autoritati vor fi eficiente, pandemia(adica infectia la nivel mondial) se va termina, va ramane doar epidemie(in zone locale, asa cum de ex Suceava este sub carantina), si in cele din urma cei fosti infectati vor fi imuni iar cei care se vor infecta in continuare vor fi destul de putini incat sistemul de sanatate al oricarei tari sa poata face fata. Nu va mai reincepe o data ce majoritatea populatiei va avea anticorpi specifici coronavirus.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am prieteni cărora deja li s-a comunicat că vor da examenele online. Dar mai e până atunci. Răbdare. Momentan nu știm nimic.

| Justme32 a răspuns:

Studenții au și posibilitatea de a da examene online doar că numai cei din anul 3 vor fi prioritizaţi în timp ce restul vor aștepta până în toamnă. În luna august ar trebui teoretic să se reia circulația fără restricții

| sierra1 a răspuns (pentru Justme32):

"Studenții au și posibilitatea de a da examene online"

cine a zis asta?