| cristianmihai1 a întrebat:

Buna ziua, sunt in clasa a 11 a pe profil uman si imi place tot ce tine de calculatoare, sa instalez, sa gasesc noi portite pentru rezolvarea unor probleme. Pe profilul meu nu se face matematica. As dori sa urmez o facultate de IT. Sunt din Pitesti, intrebarea mea e... eu nu am mai facut matematica la liceu, pot urma o facultate de IT? Astept raspunsuri serioase, nu vreau raspunsuri date sa fie... Multumesc.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea urma o faculatte de IT DOAR daca pui mana sa faci pregatire intensa la matematica de pe acum, fiindca la facultatea de IT se face foarte multa matematica, practic nu se poate face nici un fel de programare fara matematica.

Ce faci tu acum este joaca de copil care nu are legatura cu IT-ul, fiindca la atat lucru se pricepe absolut toata lumea.

| Karlson a răspuns (pentru Violleta2022):

Adevarul e ca ai nevoie de mate ca sa scrii Console. WriteLine("Hello, World!"); sau sa scrii cout

| Karlson a răspuns (pentru Karlson):

Nu mi s-a postat tot comentariul :/
Treaba e ca tu dai raspunsuri eronate pur si simplu din plictiseala. Ocupa-te de viata ta si lasa TPU

| Frank51 a răspuns:

Poți urma orice facultate din lume, chiar și facultatea de forțe ezoterice... Posibilitățile sunt nelimitate...

| OmBanal33 a răspuns:

Ei bine foarte slabe sanse…
L orice facultate ce tine de calculatoare fie ea informatica sau tic sau lucruri de genul se face matematica iar din cate stiu eu la profil uman din a 10-a nu mai faceti matematica.
Singura sansa este sa te apuci de acum de matematica
Nu vreau sa te dezamagesc sau ceva dar cu multe meditatii poti ajunge sa intri la o facultate de genul.
Doar ca la facultatile de genul se face cel mai probabil fizica / chimie.
Daca te concentrezi maxim pe mate cu meditatii, poti ajunge