| AndreeaUrsu101 a întrebat:

Bunaaa. Pun cam multe intrebari...
Credeți că ajutã la ceva pastilele de memorie? Sau ajuta?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am luat eu niste suplimente intr-o perioada, Memo+ student. Nu pot sa zic neaparat ca am retinut mai bine, dar mi-a sporit capacitatea de concentrare, am putut sa lucrez si sa invat o perioada mai indelungata fara sa simt nevoia de pauza si cumva iti sporesc productivitatea cand inveti.
Deci da, se simte o imbunatatire dar nu inseamna ca retii o enciclopedie de la prima citire. laughing

| anamariarot a răspuns:

Eu cred ca la pastilele astea e vorba mai mult de efectul placebo. Daca tu crezi ca te ajuta, te vor ajuta, daca nu, nu. Totusi, daca vrei sa iei, incearca ceva cat mai natural

| AndreeaUrsu101 explică (pentru anamariarot):

Ce e efectul placebo?

| anamariarot a răspuns (pentru AndreeaUrsu101):

Starea in care persoana are incredere ca ii va face bine un tratament si chiar asa se va intampla. De exemplu, profa mea de romana povestea ca in timpul scolii o durea capul, se ducea sa ceara o pastila de la cabinetul medical si ii trecea in scurt timp durerea. La sfarsitul anului a aflat ca "pastila" era de fapt o bomboana si toate starile ei proaste s-au imbunatatit fara a lua un tratament medicamentos, ci doar cu ajutorul mintii ei care a crezut ca ceea ce ii da asistenta de la cabinetul medical o va ajuta sa-si amelioreze starea naspa.
Nu stiu cat de bine am explicat, da un search pe google si o sa intelegi mai multe!

| octav005 a răspuns:

Ia un memoplus