| all3yram a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie care sunt trasaturile pastelului?

Răspuns Câştigător
| ZuzaTA a răspuns:

— specie literara lirica, in versuri (elemente de pastel apar si la prozatori precum Mihail Sadoveanu, considerat un poet in proza — in 1925, Eugen Lovinescu afirma: „Sadoveanu este, poate, cel mai puternic poet la naturii", dar si alti prozatori;
— eul liric isi exprima direct sentimentele, influentate de aspectul naturii;
— se desprind, deci, sentimentele eului liric: admiratie, veneratie, extaz, incantare, tristete, melancolie, nostalgie etc.;
— ca mod de expunere, predomina descrierea in versuri;
— nu apare actiunea in sine, ci gasim elemente de miscare (dinamice), necesare descrierii;
— daca apar personaje, ele nu sunt implicate in actiune, ci completeaza tabloul / tablourile;
— deoarece termenul de „pastel" este comun si picturii, apar tablourile de natura, de altfel, termenul de „tablou" (din fr. tableau) este utilizat in special in pictura, de unde a fost transferat in literatura indicand „fixarea unei imagini", sintetizand o serie de elemente semnificative;
— apartinand genului liric, intalnim frecvent imagini poetice, termeni cu sens figurat, deci numeroase figuri de stil;
— imaginile poetice pot fi vizuale, auditive, olfactive, chinestezice etc., si rezulta din utilizarea anumitor parti de vorbire cu rol stilistic, din constructii cu sens figurat;
— dintre elementele stilistice, frecvente sunt epitetele cromatice, necesare redarii culorii predominante a tabloului/tablourilor: „zale argintie, umeri dalbi" (Vasile Alecsandri), „norii suri, bruma argintie" (Octavian Goga), „mugur alb si roz si pur" (George Bacovia) etc.;
— titlul este sugestiv, indicand elementul descriptiv: „Iarna", „Toamna", „Primavara", „Vara", „Viscolul", „Gerul", „Sania", „In miezul verii", „Oaspetii primaverii", „Vestitorii primaverii", „Iarna pe ulita", „Balta", „La gura sobei", „Malul Siretului"; se pot intalni si elemente ce denumesc sarbatorile din viata poporului si repere agrare (cositul, secerisul, „glasul" morilor). Unii pastelisti isi intituleaza respectivele creatii chiar „Pastel": George Cosbuc, George Toparceanu etc.;
— in majoritatea pastelurilor, apare comuniunea omului cu natura;
— natura este personificata, umanizata, in multe pasteluri luand infatisarea unei fete (alegorie);
— in multe pasteluri, apar elemente de imn, de oda, de meditatie.

Sper ca te'am ajutat. Funditssa? plssbatting eyelashes big hug kiss

5 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

happy
-evoca un peisaj surprins intr-un anumit anotimp sau intr-un moment anume a zilei;
-transmite sentimentele,trairile si emotiile eului contemplator,in mod direct;
-privilegiaza descrierea,recurgand la numeroase imagini artistice (vizuale,auditive,olfactive,statice/dinamice etc);
-se structureaza -de obicei- pe secvente poetice,care corespund unor tablouri cu anumite dominante cromatice;
-favorizeaza sensurile figurate ale cuvintelor,pentru a exprima realitatea filtrata prin prisma subiectivitatii eului,;
-cultiva muzicalitatea (prin versificatie,prin curgerea melodioasa a silabelor in vers sau/si prin aliteratii,asonante,reverberatii sonore, etc);
-stabileste analogii cu pictura, de unde se preia denumirea speciei.

| mafioata_7621 a răspuns:

Pastelul,specie a genului liric,este o poezie descriptiva,in care autorul descrie un tablou de natura,un aspect din natura ori un interior in masura sa provoace o stare de spirit,o emotie.(Aceasta este definitia pe care o folosesti la inceput si apoi poti spune despre modul de expunere predominant care este descrierea, imaginile artistice si figurile de stil, sentimentele pe care le transmite autorul ). Succes!

| Lolittaa a răspuns:

-mijloc de expunere predominant descrierea
-autorul descrie un tablou din natura si isi exprima sentimentele in raport cu acesta
-imaginile artistice(auditive,motrii,cromatice)
-figurile de stil (epitete,comparatii, inversiuni, metafore etc.)
-prezenta scazuta a verbelor
-foloseste cuvintele cu sens figurat pentru a da textului o alura mai frumoasa big grin

| MoatZa a răspuns:

Specia literara lirica, in versuri
ca mod de expunere predomina descrierea in versuri
apartinand genului liric, intalnim frecvent imagini poetice, termeni cu sens figurat, deci numeroase figuri de stil;
daca apar personaje, ele nu sunt implicate in actiune, ci completeaza tabloul / tablourile;
Def la pastel e " Pastelul este o creatie lirica drscriptva care contureaza un tablou al naturii"

| LoveInside a răspuns:

— specie literara lirica, in versuri (elemente de pastel apar si la prozatori precum Mihail Sadoveanu, considerat un poet in proza — in 1925, Eugen Lovinescu afirma: „Sadoveanu este, poate, cel mai puternic poet la naturii", dar si alti prozatori;
— eul liric isi exprima direct sentimentele, influentate de aspectul naturii;
— se desprind, deci, sentimentele eului liric: admiratie, veneratie, extaz, incantare, tristete, melancolie, nostalgie etc.;
— ca mod de expunere, predomina descrierea in versuri;
— nu apare actiunea in sine, ci gasim elemente de miscare (dinamice), necesare descrierii;
— daca apar personaje, ele nu sunt implicate in actiune, ci completeaza tabloul / tablourile;
— deoarece termenul de „pastel" este comun si picturii, apar tablourile de natura, de altfel, termenul de „tablou" (din fr. tableau) este utilizat in special in pictura, de unde a fost transferat in literatura indicand „fixarea unei imagini", sintetizand o serie de elemente semnificative;
— apartinand genului liric, intalnim frecvent imagini poetice, termeni cu sens figurat, deci numeroase figuri de stil;
— imaginile poetice pot fi vizuale, auditive, olfactive, chinestezice etc., si rezulta din utilizarea anumitor parti de vorbire cu rol stilistic, din constructii cu sens figurat;
— dintre elementele stilistice, frecvente sunt epitetele cromatice, necesare redarii culorii predominante a tabloului/tablourilor: „zale argintie, umeri dalbi" (Vasile Alecsandri), „norii suri, bruma argintie" (Octavian Goga), „mugur alb si roz si pur" (George Bacovia) etc.;
— titlul este sugestiv, indicand elementul descriptiv: „Iarna", „Toamna", „Primavara", „Vara", „Viscolul", „Gerul", „Sania", „In miezul verii", „Oaspetii primaverii", „Vestitorii primaverii", „Iarna pe ulita", „Balta", „La gura sobei", „Malul Siretului"; se pot intalni si elemente ce denumesc sarbatorile din viata poporului si repere agrare (cositul, secerisul, „glasul" morilor). Unii pastelisti isi intituleaza respectivele creatii chiar „Pastel": George Cosbuc, George Toparceanu etc.;
— in majoritatea pastelurilor, apare comuniunea omului cu natura;
— natura este personificata, umanizata, in multe pasteluri luand infatisarea unei fete (alegorie);
— in multe pasteluri, apar elemente de imn, de oda, de meditatie.
Cam astea le stiu