| RaduMarsin a întrebat:

Ca sa te muti de la un liceu la altul ai nevoie doar de medie si atat? (Stiu ca se poate doar dupa finalul clasei a 9-a). Parintii zic ca nu te muta nimeni daca nu ai pile. De obicei liceul la care vrei sa te muti accepta cererea sau chiar ai nevoie? De liceul la care esti acum nu cred ca poate sa refuze, ca nu poate nimeni sa te tina intr-un liceu fortat.
Si locurile, trebuie sa te mute unul din acel liceu la alt profil/ liceu ca sa fie un loc liber pentru mine?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te transfera dupa cl. a IX-a este nevoie ca media ta de promovare a clasei sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat si sa se aprobe transferul. Daca se depaseste numarul maxim de 30 elevi prin transferul tau atunci este nevoie si de aprobarea Inspectoratului Scolar Judetean.

| RaduMarsin explică (pentru Ioandelasal):

Daca acum clasele au cate 28 fiecare, maximul e 30 sau ramane 28?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaduMarsin):

Numarul maxim de elevi in clasa de liceu este de 30, prevazut de L.1/2011 a educatiei nationale. Sigur ca fiecare scoala poate prevedea si un numar ceva mai mic dar, daca nu se depaseste numarul maxim legal, nu este nevoie de aprobarea ISJ.
Conform legii aratate, citez:
""ART. 63.(1) În învăţământul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
e) învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;"

| sierra1 a răspuns:

Te muți dacă noul liceu are locuri libere in clasa aia și dacă media ultimului din clasa aia e mai mică decât media ta

| Bozgi200 a răspuns:

Te poți muta la orice liceu daca sunt locuri disponibile, și trebuie sa dai o diferență (un test )