| z8 a întrebat:

Cambridge CAE vs CPE. Salutare tuturor, in urmatoarele luni vreau sa dau examenul Cambridge, dar nu stiu daca sa dau CAE sau CPE. La CAE sunt de A, la CPE sunt de B sau C.

O cunostinta ce are Cambridgeul, a dat meditatii la engleza, acum are firma de traduceri, mi-a spus ca, CAE cu A e mai bun decat CPE cu B sau cu C. Mie afirmatia aceasta mi se pare ilogica, dar venind de la o persoana care stie ce spune si pe care-o respect, o iau in considerare.

Voi astia care va pricepeti, eventual care ati dat examenul, ce ziceti ca e mai bun, CAE cu A sau CPE cu B sau C? O argumentare ar valora milioane. fundita! big grin, Apreciez!

Răspuns Câştigător
| aliona_6797 a răspuns:

Si eu vreau sa dau Cambridge anul viitor deoarece sunt la bilingv si m-ar interesa niste oferte de studiu internationale. In ceea ce priveste nedumerirea ta, sunt de parere ca CPE luat cu orice calificativ este oricum mai bun decat CAE, tinand cont de faptul ca daca trec in jur de 10 ani in care tu nu ai utilizat in mod curent limba engleza dupa ce ai luat examenul, cei de la Cambridge iti vor cobora nivel cu o treapta. Prin urmare, daca tu ai promovat un CPE, vei fi trecut la CAE, care este si el folositor, in schimb, daca promovezi un CAE si te mai coboara o treapta, vei fi de un FCE ( first certificate) care, insa, nu-ti va mai fi de mare ajutor in Europa. In plus, daca vrei sa studiezi in Anglia, ori sa lucrezi intr-un domeniu precum avocatura sau cel educational (domenii care presupun o cunostere aprofundata a limbii) iti este absolut necesar un CPE. In alte tari, in Franta, spre exemplu, se accepta si un CAE daca vrei sa studiezi in limba engleza.
Sper sa te fi ajutat raspunsul meu cat de cat, tot ce ti-am spus am aflat si eu la randul meu de la profesoarele mele de engleza.
Mult succes!

1 răspuns:
| ancan a răspuns:

Eu anul viitor voi da examenul Cambridge CAE big grin

Pai conteaza cel mai mult sa ai examenul luat cu o nota maxima, nu conteaza ce nivel.De exemplu daca dadeai Pet'ul cand erai mai mic, si il luai cu A, tot avea o valoare foarte mare, decat daca dadeai CPE si luai C.